Chcemy nową i bezpieczną drogę do Otwocka

W szkole podstawowej zawrzało! Mieszkańcy chcą czuć się bezpieczniej, szczególnie na ulicach. – W regionie celestynowskim szaleją piraci, nie odstraszają ich nawet dziury w jezdni ani nieoświetlone drogi. Powinno być więcej patroli i kontroli policyjnych – domagają się mieszkańcy podczas debaty społecznej, która odbyła się w czwartek w podstawówce w Celestynowie.

871debata2

O służbie policyjnej i polityce bezpieczeństwa dyskutowano podczas debaty społecznej, którą prowadził mł. insp. Robert Kokoszka, komendant otwockiej komendy policji, i Witold Kwiatkowski, wójt gminy Celestynów. W czwartek wieczorem, 15 stycznia jedna z sal szkoły podstawowej przy ul. Wrzosowej była wypełniona po brzegi. Na spotkanie przybyło 126 osób.

Mieszkańcy nie chcą być obojętni na to, co dzieje się w gminie, dlatego wylewali wszystkie swoje żale i składali liczne wnioski dotyczące polepszenia bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania domagali się nowych i bezpieczniejszych dróg. – Najważniejsza jest ta do Otwocka. Obecnie nie ma tam nawet białego pasa na środku, a pobocza są podmokłe. Strach się tam gdziekolwiek zatrzymać, bo można potrącić pieszego albo rowerzystę lub utknąć
w błocie – mówi pan Wiesław. Inny mieszkaniec dodaje: – Droga z Celestynowa do Otwocka jest główną trasą, którą jeździ mnóstwo samochodów, ciężarówek i rowerzystów. Kiedy będzie ona bezpieczna? Brakuje tam nie tylko ścieżki rowerowej, ale także oświetlenia.  Stanisław Pawlak, dyrektor rejonu Otwock-Piaseczno w Wojewódzkim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, a zarazem gminny radny,  nie ukrywa oburzenia: – Ta trasa to katastrofa drogowa. Czy Zarząd Dróg Powiatowych wreszcie coś z tym zrobi? Czy mieszkańcy doczekają się kiedyś przebudowy? – kwituje krótko Pawlak.

Zginiemy w ciemnościach
Jerzy Bojanowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych odpiera atak: – Już niedługo nowa i bezpieczniejsza droga będzie modernizowana. Na razie podróżni muszą uzbroić się w cierpliwość. Obecnie nie możemy namalować nawet białego pasa na środku drogi, bo nie mamy na to pieniędzy – tłumaczy Bojanowski. Dyrektor ZDP zapewnia, że to jedna z priorytetowych inwestycji w tym roku. Nie uda się przebudować całej drogi, ale chociaż jej część. Na nowoczesną trasę łączącą Otwock i Celestynów samorządy wydadzą 3 mln zł. Starostwo wygospodarowało już w budżecie 750 tys. zł, drugie tyle przeznaczyła gmina Celestynów. – Pozostałe 1,5 mln zł ma dofinansować ministerstwo infrastruktury z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – podkreśla Dariusz Grajda, przewodniczący rady powiatu. – Modernizowany odcinek drogi będzie miał ścieżkę rowerową i chodnik – zapewnia Grajda.

– A oświetlenie? Co nam po nowej drodze, skoro zginiemy tam w ciemnościach! – żali się jeden z uczestników spotkania. Dariusz Grajda tłumaczy, że oświetlenie ulicy to zadanie, które może sfinansować wyłącznie gmina. – Dokonamy analizy projektu i sprawdzimy, ile będzie kosztować instalacja latarni ulicznych. Wtedy zdecydujemy co dalej, ale z pewnością droga w kierunku Otwocka powinna być oświetlona – podkreśla wójt Witold Kwiatkowski.

Piraci szaleją po ulicach
Pani Malwina Klejn dostrzegła inny problem drogowy. – Mnóstwo kierowców jeździ na skróty przez Celestynów w kierunku ronda w Kołbieli. Czasami strach przejść przez „zebrę”, bo jeżdżą jak szaleni – tłumaczy kobieta. – Na celestynowskich ulicach szaleją piraci drogowi, nie przeszkadzają im ani dziury, ani brak oświetlenia. Łamią przepisy i pędzą na złamanie karku, nawet wąskimi uliczkami w niedużych wsiach. Tylko patrzeć, kiedy jakiś wariat na drodze kogoś zabije. Strach wysłać dziecko do sklepu – podkreśla pani Malwina. Inny mieszkaniec z Jatnego potwierdza słowa kobiety. – Przez naszą wieś przejeżdżają tiry i setki samochodów. Ulica jest wąska – mówi pan Zdzisław. – Powinno być więcej patroli policyjnych i kontroli. Jeszcze niedawno często pojawiały się w naszych okolicach radiowozy. Wtedy kierowcy zdejmowali nogę z gazu i przestrzegali przepisów. Teraz znowu policja powinna pogonić ich batem albo wysokim mandatem – apeluje mieszkaniec miejscowości Jatne. Komendant Robert Kokoszka przyznaje: – Nie da się, aby na każdym skrzyżowaniu stał policyjny patrol, ale postaramy się, aby w okolicach Jatnego były częstsze patrole – zapewnia komendant Kokoszka. Wójt Kwiatkowski dodaje: – Niedługo na ulice wrócą piesze patrole policyjne, dzięki temu mieszkańcy będą czuli się bezpieczniej
– obiecuje wójt.

Policja pogoni pijaczków
Podczas debaty mieszkańcy skarżyli się także na poziom bezpieczeństwa przy dworcu kolejowym w Celestynowie. Wskazywali na częste zakłócanie porządku i ciszy nocnej, a także libacje alkoholowe. – Wieczorem to fruwają tam butelki. Strach tamtędy przechodzić – mówi jeden z mieszkańców. Wójt gminy i komendant obiecali zająć się sprawą i zrobić porządek z nocnymi rozrabiakami. Uczestnicy debaty przyznali, że bardzo dobrze współpracuje się z policjantami z posterunku w Celestynowie i nie chcą, aby go likwidować. – Nasi dzielnicowi i kierownik dbają o nasze bezpieczeństwo i porządek w gminie. Przydałby się im dodatkowy radiowóz – twierdzą mieszkańcy. Wójt Kwiatkowski zdradził po cichu, że niedługo pojawi się nowy samochód służbowy w policyjnej jednostce.

Nie parkujcie pod remizą
Na zakończenie debaty Jan Pokrywka, strażak – ochotnik zaapelował do wszystkich: – Większość z mieszkańców jeździ na sobotni bazar. Dlatego proszę o nieparkowanie samochodów pod remizą strażacką – mówi pan Jan. – Strażacy są wyrozumiali i nie wydzwaniamy na policję, aby wam wlepiała mandaty. No, ale na litość boską, proszę nie tłumaczyć się, że złe parkowanie nie dotyczy waszego samochodu, bo jak wybuchnie pożar, to będziemy rozjeżdżać auta! – zapowiada celestynowski druh.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.