Rekordowy budżet

Rada Gminy Kołbiel uchwaliła tegoroczny budżet, w którym dochody gminy, w porównaniu do ubiegłych lat, wzrosną aż o trzy miliony złotych. – Nigdy jeszcze nie uchwalaliśmy tak dużego budżetu – podkreśla wójt Adam Budyta.

869kolbiel

Już wiemy, jak będzie wyglądał tegoroczny budżet gminy Kołbiel. Dokument jednogłośnie przyjęła rada gminy na sesji, która odbyła się w poniedziałek, 29 grudnia.

Rekordowe dochody

Jak wynika z przyjętego planu finansowego, tegoroczne dochody gminy Kołbiel wzrosną o co najmniej trzy mln zł. Kołbielski samorząd wzrost dochodów w dużej mierze zawdzięcza jednemu z przedsiębiorców, który w ubiegłym roku przeniósł siedzibę firmy na teren gminy, a wraz z nią wpływy z podatku CIT i PIT. – Nigdy jeszcze nie uchwalaliśmy tak dużego budżetu. W poprzednich latach dochody kształtowały się na poziomie 20-21 mln zł, a teraz to ponad 24 mln zł – mówi wójt Adam Budyta. – To bezpieczny budżet, zrównoważony. Nie staraliśmy się naciągać zbytnio zarówno dochodów, jak i wydatków, tak aby w ciągu roku nie było problemów z ich realizacją. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że lepiej do budżetu w ciągu roku dopisywać dodatkowe dochody i przeznaczać je na dodatkowe wydatki – podkreśla wójt.

Dłuższa lista inwestycji
Dzięki większym dochodom wzrosła również kwota, jaką samorządowcy w tym roku chcą wydać na inwestycje. To blisko 4,2 mln zł. – Wśród tegorocznych zadań znalazły się przede wszystkim inwestycje zaplanowane w ramach Programu Rozwoju Lokalnego na lata 2007-2013, których
z różnych powodów dotychczas nie udało nam się zrealizować – słyszymy od wójta.

Jedną z największych inwestycji realizowanych w 2015 roku będzie dalsza budowa sieci kanalizacyjnej. W tegorocznym planie finansowym na ten cel samorządowcy przeznaczyli blisko 1,7 mln zł. – Z tych środków będziemy realizować pierwszy etap budowy kanalizacji w miejscowościach Borków, Rudno, Rudzienko – mówi Adam Budyta.

W przyszłorocznym planie finansowym przewidziano również środki na utrzymanie i budowę gminnych dróg – ponad 1,7 mln zł. W ramach tych środków będzie przebudowana m.in. ul. Starowiejska w Kołbieli (215 tys. zł) oraz ul. Słoneczna w Kątach (250 tys. zł), wykonane zostaną remonty dróg gminnych we Władzinie (310 tys. zł) i Goździe (100 tys. zł) oraz opracowana będzie dokumentacja projektowa na przebudowę ul. Akacjowej
w Kołbieli i drogi gminnej we wsi Skorupy (31 tys. zł). Gmina Kołbiel dołoży się również do modernizacji drogi powiatowej w Sępochowie. Na ten cel władzom powiatu przekazane będzie z gminnego budżetu 50 tys. zł.

– W tym roku chcemy również rozpocząć budowę sali sportowej przy szkole podstawowej w Kątach. Na to zadanie w 2015 roku przeznaczamy 300 tys. zł. Kolejne 350 tys. zł wydamy na budowę boiska wielofunkcyjnego, które powstanie w sąsiedztwie terenów szkolnych w Kołbieli. Za 120 tys. zł wyremontujemy również mocno już wyeksploatowany plac zabaw, który od wielu lat służy najmłodszym mieszkańcom Kołbieli. W gminnym budżecie zarezerwowaliśmy także 50 tys. zł na zakup nowej karetki dla kołbielskiego ośrodka zdrowia  – wylicza wójt.

W 2015 roku będą kontynuowane prace przy remoncie kołbielskiego targowiska. Samorządowcy w tegorocznym planie finansowym na tę inwestycję zarezerwowali 100 tys. zł. – Liczymy, że na prace na targowisku uda nam się pozyskać dodatkowo środki unijne – mówi Adam Budyta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.