„Słowak” i „Ekonomik” w elicie

Już po raz siedemnasty miesięcznik „Perspektywy“ opublikował ranking najlepszych liceów ogólnokształcących i techników. Na liście wyróżnionych szkół znalazły się dwie otwockie placówki: „Słowak” i „Ekonomik”.

872ekonom

Znamy wyniki 17 edycji rankingu najlepszych liceów i techników w Polsce, którego celem jest dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne. Głównymi adresatami są gimnazjaliści, którzy już w czerwcu muszą podjąć decyzję, którą szkołę wybrać.

Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Kapitule przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, w tworzeniu rankingu liceów pod uwagę brano: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury – przedmioty obowiązkowe (25 proc.) i przedmioty dodatkowe (45 proc.). W ocenie techników proporcje te wynosiły: sukcesy w olimpiadach (20 proc.), matury – przedmioty obowiązkowe (25 proc.), przedmioty dodatkowe (25 proc.) i wyniki egzaminów zawodowych (30 proc.).  – Analizowaliśmy wyniki 2315 liceów ogólnokształcących oraz 1850 techników. Z tej grupy wyłoniliśmy 500 najlepszych liceów ogólnokształcących i 300 najlepszych techników – mówi Przemysław Siwiński, redaktor naczelny „Perspektyw”.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy najlepszym „ogólniakiem” zostało, od zawsze wysoko klasyfikowane XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce przypadło LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej z Wrocławia (rok temu miejsce szóste). Na najniższym stopniu podium uplasowało się V LO im. Augusta Witkowskiego z Krakowa.

W rankingu techników bez rewolucji. Najwyższą pozycję utrzymało Technikum Zawodowe nr VII w Zespole Szkół Elektroniczno-Mechanicznych im. Gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. Zmian nie było również na miejscu drugim, które zachowało Technikum Łączności nr XIV z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie. Na trzeciej pozycji, po raz pierwszy, sklasyfikowano Technikum Elektroniczne w ZZE im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy (rok temu czwarte).

W gronie 500 najlepszych liceów znalazła się jedna otwocka szkoła – LO nr III im. Juliusza Słowackiego. Placówka ta już od kilku lat pnie się w ogólnopolskim rankingu. W tegorocznej edycji „Słowak” poprawił swoją pozycję aż o 136 miejsc (awansował z 294 miejsca na 156 pozycję). W 2013 r. zajmował 342 miejsce.

Jednego przedstawiciela ma-my również wśród najlepszych szkół technicznych. Jest nim Technikum nr I z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Ekonomicznych w Otwocku, które w tegorocznym rankingu, na 300 sklasyfikowanych szkół, zajęło 278 miejsce.

Na otarcie łez w rankingu wojewódzkim liceów ogólnokształcących na 150 sklasyfikowanych szkół, poza LO im. J. Słowackiego (46 miejsce), 108 pozycję zajmuje LO nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Otwocku, które nie znalazło się w grupie 500 najlepszych „ogólniaków” w Polsce.
Niestety, z rankingu wypadło Technikum Nukleoniczne, które jeszcze dwa lata temu było na bardzo wysokim 52 miejscu, a w 2014 roku spadło na 134 pozycję. Sklasyfikowano je jedynie na 33 miejscu w województwie mazowieckim.

Więcej powodów do dumy mają nasi sąsiedzi. W ogólnopolskim gronie najlepszych „ogólniaków” z terenu powiatu mińskiego znalazły się trzy szkoły z Mińska Mazowieckiego: LO z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej (219 miejsce), Salezjańskie LO im. Augusta Czartoryskiego (230 miejsce) i LO z Zespołu Szkół Ekonomicznych (260 miejsce). Mińsk może również pochwalić się dwoma technikami, które w tegorocznym rankingu uplasowały się w pierwszej setce najlepszych szkół technicznych w Polsce. Na wysokim 16 miejscu sklasyfikowano Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych, a na 54 Technikum działające w Zespole Szkół im. Kazimierza Wielkiego.

Z kolei z terenu powiatu garwolińskiego na ogólnopolskiej liście „ogólniaków” znalazły się dwie placówki: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida (110 miejsce) i LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (472 miejsce).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.