Zgasili straż

Karczewscy strażacy ochotnicy nowy rok już mogą uznać za nieudany. W uchwalonej na III sesji rady miejskiej uchwale budżetowej nie znalazły się spodziewanej wysokości dofinansowania na OSP. Gmina za to zainwestuje w sport. W roku 2015 na samą modernizację boiska Mazura planuje wydać 1,8 mln złotych

869maza

Można było się spodziewać, że cięcia w dofinansowaniu Ochotniczej Straży Pożarnej, mającej w Karczewie długie tradycje, wzbudzą wśród lokalnych polityków żarliwą dyskusję. W obronie OSP najczęściej głos zabierał radny Marek Płaczek, który nie mógł pogodzić się z oszczędnościami. Podkreślał, że dla OSP potrzebny jest każdy pojazd ratujący zdrowie i życie. Stanęło na tym, że rada zastrzegła możliwość zobowiązania burmistrza do skorygowania kwoty dofinansowania na OSP w trakcie roku, jeśli wymagać będą tego szczególne okoliczności.

Wiele powodów do radości mają za to sportowcy i mieszkańcy ceniący czynny wypoczynek. Na inwestycje sportowe i rekreacyjne znalazło się w nowym budżecie zaskakująco dużo pieniędzy. Na samą modernizację boiska piłkarskiego Mazur podatnicy wyłożą 1,8 mln złotych. Planuje się całkowitą przebudowę i zadaszenie trybun, a przede wszystkim drenaż płyty głównej boiska. Z pewnością ułatwi to treningi piłkarzy tutejszego klubu.
Podczas sesji poruszano także problem wykupu działek przy ulicy Polnej w Otwocku Wielkim oraz budowy kanalizacji na terenach wiejskich. W przypadku tego drugiego zadania w tym roku wykonana zostanie jedynie dokumentacja projektowa (67 tys. zł.).

Radni osiedla Ługi, Piotr Kwiatkowski i Mateusz Stanaszek próbowali dowiedzieć się, w jaki sposób burmistrz Karczewa widzi pomysł dofinansowań do placówek szkolnych i oświatowych na terenie gminny w celu wprowadzenia pomocy psychologicznej. Niestety, dyrektorzy ośrodków edukacyjnych będą zmuszeni na własną rękę poszukiwać środków w powierzonym im budżecie, jeśli będą chcieli utworzyć takie stanowiska. Pojawiła się także koncepcja zagospodarowania przestrzeni przy ulicy Bema, gdzie miały być miejsca parkingowe, jednak i z tym mieszkańcy osiedla będą musieli poczekać.

W tym roku zostaną także zakończone prace nad kanalizacją sanitarną przy ulicy Częstochowskiej w Karczewie oraz na drodze wojewódzkiej nr 789 w Otwocku Małym. W projekcie uchwały budżetowej na ten cel przeznaczono aż cztery miliony złotych. Ostatecznie uchwała budże-towa na rok 2015 oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy na lata 2015-2027 zostały przyjęte przewagą dziewięciu głosów. Przeciwnych było trzech radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.