Nie będzie oczyszczalni?

„Budowa józefowskiej oczyszczalni WSTRZYMANA!!!” – grzmi komunikat Stowarzyszenia Kocham Józefów, który pojawił się w miniony piątek w Internecie. Władze Józefowa nie komentują tych rewelacji. Wiadomo tylko, że pilnie szukają brakujących do realizacji inwestycji co najmniej 13 mln złotych.

oczy

Pod wpływem opinii publicznej i wielu radnych burmistrz zrezygnował z zaciągnięcia kredytu na budowę oczyszczalni ścieków. W czwartek (5 marca) podczas omawiania materiałów na sesję rady miasta burmistrz przyniósł nowe poprawki do Uchwały Budżetowej na 2015 r. W autopoprawkach nie znalazła się pozycja pt. zaciągnięcie kredytu 6 000 000 zł na budowę oczyszczalni ścieków. Zaciągnięcie kredytu dałoby burmistrzowi możliwość podpisania umowy z wykonawcą oczyszczalni ścieków” – czytamy w komunikacie stowarzyszenia.

Temat oczyszczalni dyskutowany był podczas zeszłotygodniowej komisji budżetu. Problemem są przede wszystkim pieniądze. Ponieważ szacowane koszty miały wynieść 21 mln zł, a najniższa oferta wykonawcy wynosiła 35 mln zł brutto, Józefów desperacko szuka dodatkowych środków. Rozważany jest kredyt, ale to budzi niechęć części radnych i mieszkańców.

Co na to władze miasta? Magdalena Janczewska, rzecznik burmistrza, odmówiła komentarza. Powiedziała jedynie, że temat oczyszczalni będzie poruszony na poniedziałkowej sesji rady miasta. Być może wtedy burmistrz zaproponuje zmiany w budżecie i dzięki temu uda się znaleźć dodatkowe pieniądze na oczyszczalnię.

Udało nam się skontaktować z wiceburmistrzem Markiem Banaszkiem. – O konkretnych kwotach nie chcę mówić z głowy. Wystąpiliśmy o zwiększenie unijnego dofinansowania w kwocie 10 milionów złotych. Liczymy na jak najszybszą odpowiedź. Wtedy też okaże się, ile nam dokładnie będzie brakować – powiedział w rozmowie telefonicznej wiceburmistrz Józefowa.

Władzom Józefowa może brakować nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Budowa oczyszczalni musi być zrealizowana do końca 2015 roku. Od otwarcia ofert, które odbyło się w połowie lutego, miasto ma 60 dni na rozpoczęcie budowy, ma zatem czas do połowy kwietnia. Stowarzyszenie Kocham Józefów uważa, że realizacja inwestycji będzie trudna, ponieważ odpowiedź z Unii Europejskiej może przyjść za miesiąc. Jeśli pozostali oferenci startujący w przetargu odwołają się od decyzji, budowa będzie wstrzymana na kolejny miesiąc i w sumie na wybudowanie oczyszczalni zostanie tylko osiem miesięcy.

Sprawa oczyszczalni w sądzie
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatruje skargę Stowarzyszenia Kocham Józefów, w której stowarzyszenie wskazuje na liczne nieprawidłowości z nią związane, dotyczące m.in. złego oszacowania kosztów, niezgodności lokalizacji oczyszczalni z planami zagospodarowania przestrzennego. W skardze wskazuje się, że decyzja o budowie została wydana z naruszeniem Prawa Budowlanego. Wiceburmistrz Marek Banaszek odpowiada krótko. – Nie zgadzamy się z zarzutami w całej rozciągłości. Nasze pełne stanowisko znajduje się w piśmie procesowym przesłanym do sądu. Kto ma rację, zadecyduje WSA.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.