Wiaduktu nie będzie

Po protestach grupy mieszkańców władze PKP definitywnie odstąpiły od planów budowy wiaduktu drogowego nad torami w Celestynowie. Tym samym nie będzie likwidowany przejazd kolejowy w ul. Jankowskiego. – Obawiam się, że po modernizacji linii kolejowej i wzroście liczby kursów pociągów przejazd o wiele częściej będzie zamknięty, a to oznacza, że mieszkańcy utkną w korkach – przyznaje wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski.
Można się spodziewać, że po modernizacji linii kolejowej będzie jeździć więcej pociągów – przejazd będzie częściej zamknięty
Można się spodziewać, że po modernizacji linii kolejowej będzie jeździć więcej pociągów – przejazd będzie częściej zamknięty

To już pewne. W Celestynowie nie będzie wiaduktu drogowego nad torami. Taką wiadomość nowym władzom gminy oraz mieszkańcom przekazali prze-dstawiciele władz PKP podczas spotkania, które odbyło się w  środę, 11 marca w Urzędzie Gminy Celestynów. – Wobec stanowczych protestów mieszkańców wycofaliśmy się z planów budowy wiaduktu drogowego w Celestynowie. Zgodnie z państwa oczekiwaniami nie będzie likwidowany przejazd kolejowy w ul. Jankowskiego, który w ramach modernizacji linii kolejowej Warszawa-Dorohusk będzie przebudowany.

Z krajobrazu zniknie również kładka nad peronami. Zastąpi ją przejście podziemne pod torami – mówił podczas spotkania Kazimierz Peryt, dyrektor ds. kontaktów społecznych. Przypomnijmy, że wiadukt miał powstać w ciągu ulic Wojska Polskiego i Św. Kazimierza. Proponowana lokalizacja spotkała się jednak ze stanowczym protestem zwłaszcza grupy mieszkańców będących właścicielami gruntów, na których obiekt drogowy miałby być budowany, oraz sąsiadu-jących z nim. – Mieszkańcy na tyle skutecznie zaczęli nam blokować prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej, że nie mieliśmy innego wyjścia jak zrezygnować z budowy wiaduktu. Ze względu na środki unijne, które będą zaangażowane w modernizację linii, nie możemy sobie pozwolić na dalsze opóźnienia w harmonogramie prac – wyjaśniała dyrektor projektu Anna Gołąb.

O ile informacja o odstąpieniu od budowy wiaduktu ucieszyła część obecnych na spotkaniu mieszkańców, to ich zdania nie podzielił nowy wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski. Zwrócił on uwagę na to, że po modernizacji linii kolejowej prędzej czy później wzrośnie częstotliwość liczby kursów pociągów, a co za tym idzie przejazd kolejowy będzie częściej zamykany. – Powinniśmy pamiętać o tym, że tory dzielą Celestynów na pół. Po jednej stronie mieszka trzy i pół tysiąca mieszkańców, a po drugiej dwa tysiące. Ci ludzie codziennie nawet po kilka razy będą musieli przejeżdżać przez tory w drodze do sklepów, urzędu czy dowożąc dzieci do szkoły. Już dziś na przejeździe tworzą się ogromne korki, w których mieszkańcy tracą czas i pieniądze. Można się spodziewać, że po modernizacji linii kolejowej pociągów będzie jeździć więcej – przejazd będzie częściej zamknięty. Tym samym tory będą jeszcze bardziej dzielić obie strony Celestynowa. Możemy jeszcze ża-łować w przyszłości, że ten wiadukt nie powstanie – przekonywał wójt Celestynowa.

3 komentarze do “Wiaduktu nie będzie

 • 5 sierpnia 2015 o 10:45
  Permalink

  Celestynów to małe miasteczko , …zamiast wiaduktu niech lepiej najpierw rogatki kolejowe zrobią …. bezmuzgowe urzedasy…. a wiadukt to w mózgu niech se zrobią …. moze sie im odkorkuje zatłoczona aglomeracja celestynowa…

  Odpowiedz
  • 15 października 2015 o 15:00
   Permalink

   Drogi czytelniku!
   Jeśli nie mieszkasz w Celestynowie nie komentuj, ponieważ nie wiesz co dzieje się tu codziennie. Miasteczko wcale nie jest takie małe, a Warszawa i Lublin jeżdżą tędy omijając korki w Kołbieli.
   Pozdrawiam, Kacper Malarz, TVC CELESTYNÓW.

   Odpowiedz
 • 14 września 2017 o 18:42
  Permalink

  Może jeszcze nie wszystko stracone? Uważam, że wiadukt w Celestynowie powstać powinien. W przyszłości ruch pociągów może być większy niż obecnie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.