Żłobek za stary dla dzieci

Wysłużony żłobek miejski nr 41 w Marysinie Wawerskim będzie zamknięty. Tak zdecydował Sanepid, który stwierdził, że placówka przy ul. Potockich nie nadaje się do opieki nad dziećmi. To jedyna tego typu placówka w Wawrze. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się jej remont.
Jedyne poważniejsze prace w żłobku polegały na wykonaniu termomodernizacji budynku
Jedyne poważniejsze prace w żłobku polegały na wykonaniu termomodernizacji budynku

Żłobek miejski nr 41 w Marysinie Wawerskim przy ul. Potockich 107 jest przeznaczony do długo odwlekanego, generalnego remontu. Niestety, na razie nie jest jeszcze znana data rozpoczęcia prac. Zamknięcie placówki będzie stanowiło problem dla rodziców małych dzieci z Wawra, Rembertowa i Wesołej, ponieważ jest to jedyny publiczny żłobek w okolicy. Niepokoją się, gdzie zostaną przeniesione ich pociechy, a ci, których dzieci dorastają do wieku żłobkowego, martwią się, że nie będą mieli gdzie posłać dziecka w najbliższym czasie. Dzielnica na razie nie może zaradzić tym problemom. – Utrzymywanie żłobków, w przeciwieństwie do przedszkoli i szkół pu- blicznych, nie leży w zadaniach dzielnicy – tłumaczy naczelnik wydziału oświaty i wychowania Renata Potrzebowska.

Żłobek przy Potockich się zestarzał. – Powstał w 1972 roku i do tej pory przechodził tylko drobne naprawy, np. wymianę terakoty. Przestał spełniać wymagania Sanepidu – tłumaczy kierująca placówką od 2006 r. Mariola Radzikowska. W 2009 r. była przeprowadzona termomodernizacja budynku. Prace były współfinansowane ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej m.st. Warszawy, i pieniądze te nie mogły być przeznaczone na co innego.

Kiedy zatem będzie przeprowadzony generalny remont żłobka? Katarzyna Pieńkowska z Wydziału Prasowego Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy wyjaśnia, że kwestia terminu remontu żłobka nie została jeszcze przesądzona. Prace będą prowadzone wewnątrz oraz na placu zabaw i wokół budynku (ogrodzenie). Dzięki remontowi w wawerskim żłobku będzie o 46 miejsc więcej.

Tego typu placówka jest potrzebna. W Wawrze zameldowanych jest prawie 2,5 tys. dzieci z roczników 2012-2014, a więc w wieku żłobkowym. Dla wielu rodziców umieszczenie dziecka w takiej placówce jest warunkiem kontynuowania zatrudnienia. Nowy żłobek powstanie w Nadwiślu. Osiedle to intensywnie się rozbudowuje, przybywa rodzin z dziećmi. W tegorocznym budżecie wawerskie władze samorządowe zapisały 300 tys. zł na opracowanie projektu inwestycji.

Do Wieloletniej Prognozy Finansowej wpisana jest także budowa nowych żłobków w Rembertowie i Wawrze. Każdy z nich będzie miał 150 miejsc. Inwestycje te mają zakończyć się do 2017 roku. A pod koniec tego roku zostanie uruchomiony żłobek w Wesołej przy ul. Akacjowej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.