Retro leci przez Świder

W tym roku mija 101 lat od czasu, kiedy została zakończona budowa Wąskotorowej Kolei Jabłonowskiej. Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie postanowili uczcić jubileusz na sportowo.

II Bieg wąskotorowy

Data 16 kwietnia 1914 roku odmieniła losy nadświdrzańskiego letniska. Dzięki inwestycji w linię kolejową nastąpiło ożywienie gospodarcze i kulturalne. Kolejka przyczyniła się do integracji mieszkańców i po-żądanego wzrostu cen nieruchomości. Stała się podstawą obiegu towarowego w okolicy, przyczyniła się również do rozwoju uzdrowiska Otwock. W latach drugiej wojny światowej kolejka okazała się  „drogą życia dla Warszawy”. To za jej pomocą zaopatrywano w żywność okupowaną Warszawę – opowiada Żaklina Kościuk.

Przed rokiem 100-lecie istnienia kolejki młodzież z Uczniowskiego Klubu Sportowego świętowała podczas biegu, który okazał się dużym sukcesem. Kontynuacja jest więc zrozumiała. Tegoroczny, II Bieg Wąskotorowy odbędzie się 18 kwietnia. Uczestników czeka kilka dystansów, do wyboru 10 km (ze startem w Karczewie) – kategoria open; 3 km (start spod dawnego dworca kolejki wąskotorowej w Józefowie, ul. Wawerska 31) – kategoria młodzieżowa i dorośli, oraz 7 km (start spod dawnego dworca kolejki wąskotorowej w Otwocku, ul. Wawerska 9) – trasa dla nordic walking. Meta czekać będzie w Józefowie. Od godziny 12.45 będą odbywały się też biegi dla dzieci (roczniki 2002-2012). Ze względów organizacyjnych planowana liczba zawodników nie może przekroczyć 350 osób, więc warto się już zapisywać.

Czekają nas nie tylko sportowe emocje, ponieważ zaplanowano też konkurs na najlepsze stroje retro, nawiązujące do czasów z okresu działania kolejki (1914-1963). Inspiracji nie brakuje, czas więc brać się do przygotowań. Przewidziano dwie kategorie: rodzinną i indywidualną. – Mamy nadzieję, że bieg wpłynie na integrację mieszkańców trzech miast, naszego lokalnego Trójmiasta. Uzyskaliśmy już patronat starosty Powiatu Otwockiego i burmistrza Karczewa, współpracujemy z burmistrzem Józefowa i prezydentem Otwocka . Opieramy się na społecznej pracy członków Gimnazjum i Liceum im. Św. Tomasza z Akwinu w Józefowie, Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, PTTK w Otwocku oraz wolontariuszy sportowych. Ze względu na aktywne uczestnictwo młodzieży przy organizacji tego przedsięwzięcia projekt ten jest z założenia integralną częścią współczesnej edukacji zarówno historycznej, eko- nomicznej, jak i tej budującej prospołeczne zachowania młodych ludzi – dodaje Żaklina Kościuk. „Linia Otwocka” objęła imprezę patronatem medialnym. Wszystkie szczegóły, w tym regulaminy i karty zgłoszeń, znaleźć można na stronie http://www.akwinata.edu.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.