Zaczęło się w Rzeczkowie

„Niepokonani” to najnowsza książka Andrzeja Kamińskiego, lokalnego dziennikarza i reportera. Tym razem pochylił się on nad historią życia inżyniera Wojciecha Józefa Kasperskiego oraz Stanisława Wasilewskiego, oficera tzw. granatowej policji. Obaj byli związani z Otwockiem i tu też odbyła się promocja książki.
Od lewej: Joanna i Małgorzata Kasperskie, Andrzej Kamiński  oraz Maciej Pietrzyk podczas prezentacji książki
Od lewej: Joanna i Małgorzata Kasperskie, Andrzej Kamiński
oraz Maciej Pietrzyk podczas prezentacji książki

Katalizatorem całego przedsięwzięcia była Małgorzata Kasperska – córka Józefa Kasperskiego i wnuczka Stanisława Wasilewskiego (był tatą jej mamy). Jak sama pisze we wstępie, decyzję o tym, by opublikować pamiętnik dziadka, podjęła w chwili, gdy dowiedziała się o jego istnieniu. „Pamiętnik ten jest dokumentem historycznym, w którym przedstawione są najważniejsze wydarzenia dwudziestego wieku przez naocznego świadka, który brał udział w ich tworzeniu. […] Wspomnienia mojego taty […] są jakby kontynuacją tamtej historii.” – pisze Małgorzata Kacperska.

Te historie zebrał w jedno i zbeletryzował Andrzej Kamiński. Jego opowieść prowadzi czytelnika przez kilka dekad, od sielskiego dzieciństwa w majątku w Rzeczkowie, przez trudne lata okupacji, w tym działalność opozycyjną i udział w Powstaniu Warszawskim, po otwocki rozdział życia bohaterów. Wszystko to okraszone wieloma archiwalnymi fotografiami i przedrukami dokumentów. Stanisław Wasilewski, który zamieszkał nad Świdrem po wojnie, był szefem policji granatowej ds. kryminalnych w stolicy. To postać niezwykle barwna. Z kolei Józef Kasperski, jako inżynier budowlany, tuż po wojnie pracował, m.in. w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Budowlanych w Otwocku i założył Spółdzielnię „Mazowsze”. To pod jego nadzorem wybudowano na przykład budynki OKS-u, czy muszlę koncertową w Parku Miejskim. Ich losy to gotowy scenariusz filmowy.

– Otrzymane zapiski pana Kasperskiego i pamiętnik ppłk Wasilewskiego otrzymałem dość dawno i prawie rok się z nimi zmagałem, by zręcznie je połączyć. Czytając, uczyłem się na nowo historii, albowiem opisy zdarzeń naocznych świadków rewolucji bolszewickiej, I wojny światowej, II wojny i okresu ubeckiego, otwierały mi oczy na to, co faktycznie było i co przeżyli bohaterowie książki. Jej wydanie to spełnienie marzeń Małgosi Kasperskiej i cieszę się, że mogłem jej w tym pomóc – opowiada Andrzej Kamiński.

Promocja książki odbyła się w śródborowskiej restauracji „Soplicówka”, należącej do Małgorzaty Kasperskiej. Zainteresowanie było ogromne, przybyło ponad sto osób. Józefa Kasperskiego wspominał między innymi prezydent Zbigniew Szczepaniak, który znał go osobiście i kolegował się z jego synem Tadeuszem. Inspektor Marek Purzycki z Komendy Stołecznej mówił o policji granatowej, jej strukturach przedwojennych i zaprzeczał jakoby wszy- scy byli kolaborantami. Fragmenty książki czytali aktorzy: Joanna Kasperska (siostra stryjeczna Małgorzaty) i Maciej Pietrzyk. To była dwugodzinna lekcja historii. „Niepokonanych” można kupić w restauracji „Soplicówka”, przy ul. Narutowicza, cena wynosi 30 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.