Kobieta na straży prawa

Kadencja obecnego prokuratora rejonowego Jacka Gałązki dobiegła końca. Wiemy już, kto został jego następcą. Kilka dni temu na to stanowisko została powołana prokurator Jolanta Łubkowska. Funkcję prokuratora rejonowego ma pełnić przez najbliższe cztery lata. Jej zastępcą będzie prokurator Lidia Kazimierczyk-Pyra.
Decyzją Prokuratora Generalnego z dniem  2 kwietnia funkcję prokuratora rejonowego w Otwocku objęła Jolanta Łubkowska, która od ćwierć wieku tropi przestępców
Decyzją Prokuratora Generalnego z dniem
2 kwietnia funkcję prokuratora rejonowego w Otwocku objęła Jolanta Łubkowska, która od ćwierć wieku tropi przestępców

Na czele otwockiej prokuratury stanęła kobieta, która od ćwierć wieku tropi przestępców. Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że fotel prokuratora rejonowego w Otwocku obejmie Jolanta Łubkowska, która dotychczas była zastępcą Jacka Gałązki. – Kiedy zaproponowano mi to stanowisko, byłam bardzo zaskoczona. W pierwszej chwili odmówiłam, ale po długim namyśle zgodziłam się – przyznaje Jolanta Łubkowska. – Nie wprowadzę dużych zmian w prokuraturze, bo nasz zespół prokuratorski jest samodzielny, rzetelny i pracowity. Od lat razem pracujemy, dobrze się znamy i możemy na sobie polegać. Dlatego nie będę wprowadzała rewolucji w zarządzaniu prokuraturą, ale na pewno żaden przestępca nie będzie traktowany ulgowo – zapewnia prokurator Łubkowska.

Z prokuraturą rejonową w Otwocku jej nowa szefowa jest związana od 15 lutego 1992 r., kiedy rozpoczęła pracę jako asesor. Jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Rok później została prokuratorem, potem szefem działu, który nadzorował prace prokuratorskie w ościennych gminach powiatu otwockiego. Jolanta Łubkowska wyjaśniła wiele zagadek kryminalnych. – Niektóre sprawy wymagały ogromnej pracy, ale najważniejsze było to, że prawda wyszła na jaw – podkreśla prokurator, która w 2006 r. znowu awansowała. Została zastępcą prokuratora rejonowego. Dotychczas zastępowała Jacka Gałązkę.

Niedawno prokurator generalny dokonał personalnych zmian w wielu prokuraturach, także w otwockiej. W piątek, 20 marca w siedzibie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie podczas zgromadzenia prokuratorów pozytywnie zaopiniowano kandydatury nowych prokuratorów rejonowych. Wśród nich znalazła się także Jolanta Łubkowska, która otrzymała nominację na czteroletnią kadencję (po reformie przepisów prokuratorzy funkcyjni są powoływani na stanowiska na czas określony).

Jolanta Łubkowska zaczęła pełnić obowiązki prokuratora rejonowego tuż przed świętami wielkanocnymi (jej poprzednik Jacek Gałązka rozpoczął pracę w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga). Kto będzie zastępcą prokuratora rejonowego? Także kobieta. – Zaproponowałam to stanowisko prokurator Lidii Kazimierczyk-Pyrze, która ma bogate, ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe i wiedzę merytoryczną – zdradza prokurator Łubkowska. Lidia Kazimierczyk-Pyra – podobnie jak jej szefowa – była zaskoczona propozycją awansu, ale po namyśle przyjęła go. – Złożyłam już wniosek z kandydaturą prokurator Kazimierczyk-Pyry na stanowisko mojego zastępcy. Teraz wszystko w rękach prokuratora generalnego, który przyjmie lub odrzuci wniosek. W duchu liczę, że się zgodzi – nie ukrywa Jolanta Łubkowska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.