Oszczędności ciepło przyjęte

Dziesięć zmodernizowanych budynków, ponad 280 tysięcy złotych oszczędności w ich ogrzewaniu oraz czternastoletnia gwarancja naprawy usterek, wymiany i konserwacji zużytych elementów w remontowanych obiektach. Tak można podsumować roczne efekty przystąpienia Karczewa do programu PPP (partnerstwo publiczno-prywatne).
Zastępca burmistrza Bartłomiej Tkaczyk przedstawia  radnym wyniki inwestycji
Zastępca burmistrza Bartłomiej Tkaczyk przedstawia
radnym wyniki inwestycji

Władze Karczewa podpisały umowę o współpracy z firmą Siemens na początku stycznia 2013 r. Za ponad 11 milionów w ciągu roku udało się przeprowadzić niezbędne remonty w dziewięciu szkołach i przedszkolach oraz Ośrodku Zdrowia w Sobiekursku. Gmina zapłaciła już Siemensowi 4 899 mln – 1.323 mln pochodziło z dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 3 575 mln ze środków stanowiących wkład własny. Pozostała kwota, czyli 5 837 mln zł, została rozłożona na 168 rat spła- canych przez 14 lat. Raty w 2014 roku wynosiły co miesiąc prawie 30 tysięcy złotych, a od stycznia Karczew spłaca miesięcznie 35 tys. zł. Kwota ta pokrywa wynagrodzenie za prace termomodernizacyjne, prace dodatkowe oraz utr- zymanie obiektów przez cały czas trwania umowy, a więc ich konserwacje, naprawy i przeglądy.

Jak dowiedzieliśmy się w wydziale inwestycji i pozyskiwania funduszy karczewskiego urzędu, gwarantowana kwota, jaką Karczew zaoszczędzi dzięki firmie Siemens, to aż ponad 284 tysiące złotych rocznie. Suma oszczędności nie pokryje pełnej wartości kontraktu, jednak trzeba pamiętać o wykonanych dodatkowo pracach budowlanych, takich jak: wymiana dachów w obiektach, naprawa pękających ścian, nowa instalacja odgromowa czy odwodnienie budynków. Gmina musiała pokryć ich koszty samodzielnie. Choć nie są one bezpośrednio związane z termomodernizacją, znacząco wpływały na bezpieczeństwo i estetykę budynków, a prace te i tak niedługo należałoby wykonać.

W budynkach ocieplono ściany zewnętrzne, naprawiono elewacje, wymieniono rynny, okna i drzwi, zmodernizowano systemy ogrzewania poprzez wymianę kotłów i montaż zaworów termostatycznych. Wymieniono lub zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania, wprowadzono system monitorowania energii, wymieniono oprawy oświetleniowe na energooszczędne. Przeprowadzone modernizacje pozwoliły na efektywniejsze zarządzanie energią cieplną: zmniejszenie jej zużycia oraz zmniejszenie emisji CO2. Firma Siemens gwarantowała, że jeśli po dokonaniu inwestycji nie uda się osiągnąć poziomu oszczędności energii cieplnej na poziomie 56% (łącznie dla wszystkich obiektów), to zwróci gminie brakującą różnicę. Po pierwszym roku od modernizacji budynków udało się zaoszczędzić aż 58,5% proc. energii cieplnej.

Na zmianach skorzystają przede wszystkim przedszkolaki i uczniowie gminnych szkół, w których teraz nawet w środku zimy będzie naprawdę ciepło. W budynkach zamontowano specjalny system, który automatycznie włącza ogrzewanie o określonych godzinach.

– Gdy system programuje się tak, by o godzinie 7.30 w klasie panowała temperatura 22°C, włączy się on automatycznie o 5.00 czy 6.00 rano, by rzeczywiście panowała tam odpowiednia temperatura. Firma Siemens odpowiada za zmiany temperatur, my natomiast mamy stały podgląd i w razie usterek możemy od razu wysłać do nich wiadomość – tłumaczy zastępca burmistrza Bartłomiej Tkaczyk.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.