Polowanie na piratów

155 wypadków, 23 osoby zabite, a większość z powodu nadmiernej prędkości. Ubiegłoroczne wstrząsające statystyki skłoniły policję do zdecydowanego działania. Policyjna akcja „Prędkość” ma wyeliminować piratów z naszych dróg. Będą wzmożone kontrole i tropienie „ulicznych rajdowców” za pomocą wideorejestratorów i laserowych mierników prędkości. Wielu kierowców straci prawa jazdy, posypią się mandaty i punkty karne.
Kierowcy zajeżdżają drogę, wymuszają pierwszeństwo, utrudniają włączenie się  do ruchu innym,  a także za rzadko patrzą w lusterka wsteczne
Kierowcy zajeżdżają drogę, wymuszają pierwszeństwo, utrudniają włączenie się
do ruchu innym, a także za rzadko patrzą w lusterka wsteczne

Funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego podjęli kolejne kroki w walce z piratami drogowymi. Rozpoczęli działania pod kryptonimem „Prędkość”, a także włączyli się do akcji „Stop Agresji Drogowej”. – Policjanci będą prowadzić kontrole prędkości, wykorzystując do tego wideorejestratory i lasery mierników prędkości – tłumaczy komisarz Jarosław Sawicki z otwockiego komisariatu policji. – Funkcjonariusze sprawdzają także, czy kierowca i pasażerowie podróżują przypięci pasami bezpieczeństwa, a dzieci w fotelikach – dodaje komisarz. To oznacza, że kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli drogówki. Patrole staną nie tylko na najbardziej ruchliwych trasach, ale także w miejscach, gdzie często dochodzi do wy- padków i kolizji.

– Nie trzeba pędzić 150 km/h, aby dojechać do celu – zapewnia nadkomisarz Paweł Gniadek z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Potem kierowca czy motocyklista ma problem, żeby wyhamować przed skrzyżowaniem i ciśnie po hamulcach w ostatniej chwili. – Przecież do skrzyżowania można dojechać, mając na liczniku 30-40 km/h, nie trzeba pędzić jak wariat – dodaje policjant.

Nadkomisarz Gniadek wymienia najpoważniejsze grzechy kierowców i motocyklistów. – Przede wszystkim nadmierna prędkość i brawura, a także prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu – wylicza policjant. Lista jest jednak dłuższa. Kierowcy zajeżdżają drogę, wymuszają pierwszeństwo, utrudniają włączenie się do ruchu innym, a także za rzadko patrzą w lusterka wsteczne, rozpoczynając manewr zmiany pasa bez upewnienia się, czy jest to bezpieczne. Podobnie jest z motocyklistami, którzy nie tylko przekraczają prędkość, ale często też jeżdżą po niewłaściwej stronie drogi, nieprawidłowo wymijają lub wykonują niezgodny z przepisami manewr skrętu.

Kierowcy i motocykliści często trąbią na siebie, straszą się i próbują pokazać na drodze, kto jest lepszy. Do tego używają wulgarnych słów i niestosownych gestów. Muszą jednak pamiętać o rozsądku i przestrzeganiu przepisów.  – Brawura i przecenianie własnych umiejętności to największe zagrożenia – tłumaczy komisarz Sawicki, przytaczając statystyki.

– W 2014 r. na terenie powiatu otwockiego doszło do 155 wypadków, w których śmierć poniosły aż 23 osoby. Przyczyną większości wypadków była właśnie nadmierna prędkość – przyznaje komisarz.

Nagraj film i wyślij do komendanta:
Osoby, które były świadkiem rażącego naruszenia przepisów drogowych, a także przejawów agresji ze strony uczestników ruchu, mogą poinformować o tym otwocką komendę pod specjalnym adresem mailowym: bip.otwock@policja.waw.pl. Na ten sam adres można wysłać także film lub zdjęcia. W celu przyśpieszenia działań policji wraz z materiałem pomocne okażą się podstawowe informacje, takie jak data i godzina zdarzenia (miejscowość, nr drogi lub nazwa ulicy) oraz podanie kontaktu do osoby zgłaszającej. Nadesłane materiały zostaną przeanalizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców. Kierowcy, którzy nie potrafią kontrolować swoich reakcji na drodze, będą surowo karani mandatami, punktami karnymi, a nawet więzieniem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.