Uchwalili ciszę nocną

W Otwocku już nie wszystkie placówki usługowe i handlowe mogą być czynne w nocy. Radni na prośbę mieszkańców wprowadzili ograniczenia dla uciążliwej działalności, takiej jak np. bezdotykowa myjnia samochodowa. Za nieprzestrzeganie ciszy nocnej w godz. 22.00-6.00 grozi kara do 5 tys. zł.
Radni zajęli się sprawą uciążliwych usług po protestach mieszkańców
Radni zajęli się sprawą uciążliwych usług po protestach mieszkańców

Powodem ustalenia godzin otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych na terenie Otwocka była uciążliwa myjnia całodobowa przy ul. Rycerskiej. Jedynym sposobem, aby pomóc okolicznym mieszkańcom, którzy skarżyli się, że przez hałasującą myjnię nie mogą spać, było wprowadzenie ograniczeń dla niektórych usług w nocy.

Sprzeciw przedsiębiorców
Ta myjnia nie powinna tam powstać i stwarzać uciążliwości dla mieszkańców. Niestety, zawiłości prawne pozwoliły, żeby taki obiekt tam pobudowano. Ta uchwała jest formą przeciwdziałania i w jakimś stopniu zmniejszenia tych uciążliwości. Proponuję, żeby przyjąć uchwałę z ewentualnym uzupełnieniem listy tych podmiotów, które mogłyby działać w godzinach nocnych – mówił do radnych podczas sesji 31 marca prezydent Zbigniew Szczepaniak, który przygotował projekt uchwały.

Zakazem działalności od godz. 22.00 do 6.00 nie będą objęte podmioty świadczące usługi, podaliśmy w ramce poniżej. Radny Krzysztof Kłósek zwrócił uwagę, że w nocy są czynne także automaty, parkingi i sklepy monopolowe. – Takie działalności są na terenie miasta, co z nimi robimy? Czy chcemy, żeby działały w nocy?- zapytał na sesji prezydenta. – Wyszliśmy z założenia, że te działalności nie wychodzą swoim oddziaływaniem poza obręb budynku. Może jednak zdarzyć się, że będzie wniosek o ich dopisanie – odpowiedział prezydent. Na razie lista usług dopuszczonych do działalności także w godz. 22.00-6.00 została poszerzona o zakłady świadczące opiekę nad dziećmi do lat trzech.

Zbigniew Szczepaniak zwrócił uwagę, że do uchwały negatywnie odnieśli się otwoccy przedsiębiorcy. – Widzą w tym uciążliwość nie dla myjni, tylko dla swojej działalności na terenie miasta. Protesty przedsiębiorców też są istotne, ale z drugiej strony obecnie nie mamy innej możliwości i taką uchwałę musimy podjąć. Nie wykluczam jednak, że jeżeli ta uciążliwość zostanie zlikwidowana (chodzi o myjnię – przyp. red.), to z uchwały będziemy mogli się wycofać – zaznaczył prezydent.

Cisza albo kara
Przyjęta jednogłośnie przez radnych uchwała będzie obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Jakie konsekwencje będą wyciągane wobec podmiotów, które nie będą jej przestrzegać? – Uchwała jest podejmowana po to, żeby nie było możliwości działania takich podmiotów w godzinach nocnych.  Kary będą egzekwowane zgodnie z prawem przez straż miejską i policję. – poinformował na sesji prezydent.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy „Winni naruszenia wydanych przepisów o dniach i godzinach otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności podlegają karze grzywny do pięciu tysięcy złotych…”.

Myjnia do zamknięcia?
Obecni na sesji mieszkańcy nie kryli zadowolenia, że po trzech miesiącach oczekiwania w końcu uchwała została podjęta. – Trochę długo to trwało, ale bardzo dziękujemy radnym i prezydentowi za tę pomoc – mówiła Anna Kucharska, jedna z mieszkanek. – Chcemy doprowadzić do zamknięcia tej myjni. Jesteśmy po rozmowie ze starostą Mirosławem Pszonką, który powiedział nam, że to prezydent może zamknąć tę myjnię – dodała mieszkanka. Nie zgodził się z tym Zbigniew Szczepaniak. – Jeśli bym był władny zamknięcia tej myjni, już dawno byłaby zamknięta – zapewnił prezydent. Przypomnijmy, że podobna uchwała obowiązuje już z powodzeniem w sąsiednim Józefowie.

Między 22.00 a 6.00 mogą być czynne:

  • apteki,
  • hotele i obiekty im towarzyszące,
  • domy weselne,
  • podmioty świadczące usługi: gastronomiczne, transportowe,
  • medyczne, weterynaryjne, pogrzebowe, ochrony mienia,
  • sklepy spożywcze,
  • zakłady świadczące opiekę nad dzieckiem do lat trzech.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.