Wydatki miasta pod kontrolą mieszkańców

Mieszkańcy Otwocka będą mogli za pośrednictwem Internetu zobaczyć, w jakiej kwocie i na co wydawane są publiczne pieniądze. Obywatelska kontrola wydatków będzie możliwa dzięki wprowadzeniu ogólnodostępnego elektronicznego rejestru umów zawieranych przez miasto.
Na wniosek radnego Krzysztofa Kłóska (pierwszy z prawej) rada miasta jednogłośnie poparła wprowadzenie rejestru umów
Na wniosek radnego Krzysztofa Kłóska (pierwszy z prawej) rada miasta jednogłośnie poparła wprowadzenie rejestru umów

Radni na sesji 31 marca br. zobowiązali prezydenta do działania, które ma poprawić przejrzystość wydawania publicznych pieniędzy. Chodzi o umieszczenie na oficjalnej stronie internetowej magistratu rejestru umów zawieranych przez miasto. Do tej pory mieszkańcy musieli występować o takie informacje w ramach dostępu do informacji publicznej. Polegało to na odpisywaniu i kopiowaniu dokumentów. Ta procedura była czasochłonna i kosztowna. Teraz te dane będą dostępne w Internecie.

Wzorem sąsiadów
– Publiczny rejestr umów w formie elektronicznej wprowadzono już w wielu gminach w Polsce (m.in. w sąsiednim Karczewie – przyp. red.), co pozwala mieszkańcom na bieżąco otrzymywać informację o tym, jak są wydawane pieniądze i w jakich kierunkach miasto będzie się rozwijać zgodnie z tymi umowami, które są zawierane – mówi radny Krzysztof Kłósek, autor projektu uchwały.

– Rejestr umów istnieje w urzędzie, tylko problem jest taki, że nie jest on publicznie dostępny. Jeśli miałby być dostępny w formie innej niż elektroniczna, oznaczałoby to paraliż urzędu, w przypadku gdy mieszkańcy chcieliby z niego skorzystać – zwrócił uwagę przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Bezprzedmiotowa opinia
Wszyscy radni, byli zgodni w sprawie słuszności wprowadzenia publicznego rejestru umów w Otwocku. Jednogłośnie poparli ten projekt uchwały. Jednak prawnik urzędu miasta zaopiniował go negatywnie. – Ta opinia prawna jest bezprzedmiotowa – skomentował na sesji radny Łukasz Majchrzyk, który jest radcą prawnym. – Nie odpowiada na pytanie, czy uchwała w takiej formie może zostać przyjęta, tylko ogranicza się do stwierdzenia, że rada gminy nie może nakazywać prezydentowi konkretnego sposobu załatwienia danej sprawy. Rada miasta może zobowiązać prezydenta do wprowadzenia rejestru, ale nie może nakazać, co w tym rejestrze ma się znajdować – wyjaśnił Majchrzyk.

Radni zaproponowali więc prezydentowi rozwiązania dotyczące tego, jak ma wyglądać rejestr umów (patrz ramka). Teraz, po przyjęciu przez nich uchwały, kolejny ruch należy do prezydenta.

Przygotowanie rejestru
– Te informacje zawsze były i są dostępne, ale jeśli rada miasta chce, żeby były publikowane na stronie internetowej urzędu miasta, to tak się stanie. Nie widzę problemu – zapewnił w rozmowie z „Linią” prezydent Zbigniew Szczepaniak. – Trzeba to teraz przygotować organizacyjnie. Potrzebujemy około miesiąca, żeby rejestr zaczął działać na stronie urzędu miasta – informuje wiceprezydent Piotr Stefański.
Jak ma wygląd rejestr umów zdaniem radnych:

  1. Zamieścić odnośnik do utworzonego rejestru na stronie internetowej urzędu miasta.
  2. Publikować informacje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia podpisania umowy przez prezydenta.
  3. Publikować informacje dotyczące: numeru umowy, daty jej zawarcia, okresu obowiązywania, danych podmiotu, z którym umowa jest zawarta, kwoty umowy i jej przedmiotu, podstawy zawarcia umowy (czy w ramach przetargu, z wolnej ręki czy było to zapytanie ofertowe).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.