Częstochowska wyjdzie z kanału?

Mieszkańcy osiedla „Częstochowska” z niepokojem, ale i nadzieją oczekują na decyzję starosty w sprawie budowy kanalizacji sanitarnej. Czekają na nią już ponad trzy lata. Za dwa tygodnie okaże się, czy inwestycja wreszcie będzie mogła się rozpocząć, a ich problemy się skończą.

kanal

Karczew uzyskał zgodę na prace na kolejnym odcinku kanalizacyjnym. Gmina otrzymała wysokie wsparcie na ten cel z Unii Europejskiej. Całość inwestycji wyceniana jest na 12,25 mln zł, a kwota dofinansowania wynosi 5,8 mln zł. Na początku marca Starostwo Powiatowe w Otwocku wydało zgodę na budowę kanalizacji na drodze powiatowej Częstochowskiej w Karczewie oraz na drodze gminnej Częstochowskiej w Otwocku Małym. Dwa lata temu pozwolono natomiast na budowę sieci na ul. Kusocińskiego, Maciejewskiej, Traugutta i Bohaterów Powstania Styczniowego na osiedlu „Częstochowska”, a w 2014 roku na prace na drodze wojewódzkiej nr 798. Z czego więc wynika tak długi czas oczekiwania na początek prac?

Gmina czeka teraz na decyzję Starostwa Powiatowego w Otwocku w sprawie realizacji inwestycji drogowej, by móc wybudować przedłużenia ul. Kusocińskiego oraz części ulic: Kwiatowej, Trzaskowskich i Karczówek. Wykonanie tych prac pozwoli na budowę przepompowni ścieków na skrzyżowaniu ulic Karczówek i Kwiatowej, a także wspomnianych wyżej przedłużeń Kusocińskiego i Karczówek. Przepompownia ma być miejscem odbioru ścieków dla mieszkańców budynków położonych przy ulicach Maciejewskiej, Winczakiewicza, Kusocińskiego, Traugutta na osiedlu mieszkaniowym ,,Częstochowska” i ulicy Częstochowskiej w Karczewie oraz przy ul. Częstochowskiej i przy drodze wojewódzkiej nr 798 w Otwocku Małym. Bez tych prac nie uda się połączyć nowych odcinków kanalizacji z siecią. Po otrzymaniu zielonego światła od starostwa Karczew wybierze wykonawców, którzy rozpoczną prace budowlane.

– Nowe postępowanie toczy się dokładnie w tej samej sprawie, w której wojewoda uchylił decyzję dwa lata temu. Na nowo jednak składamy dokumenty i przechodzimy przez wszystkie etapy. Wniosek został złożony 29 stycznia. Na stronie urzędu oraz w lokalnej prasie pojawiło się obwieszczenie starosty otwockiego, który wszczął postępowanie w sprawie inwestycji. Mieszkańcy mają dwa tygodnie na zgłaszanie sprzeciwów wobec realizacji inwestycji drogowej. Jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu, Starostwo Powiatowe wyda pozwolenie.

W razie zażaleń zostanie najprawdopodobniej zorganizowane spotkanie z mieszkańcami, po którym otwocki starosta podejmie decyzję – tłumaczy zastępca burmistrza Karczewa Bartłomiej Tkaczyk.Czy jakieś sprzeciwy zostały już zgłoszone? O to próbowaliśmy zapytać w starostwie, ale mimo wielokrotnych prób kontaktu, starosta nie znalazł czasu, żeby odpowiedzieć „Linii” na to pytanie.

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl