Częstochowska wyjdzie z kanału?

Mieszkańcy osiedla „Częstochowska” z niepokojem, ale i nadzieją oczekują na decyzję starosty w sprawie budowy kanalizacji sanitarnej. Czekają na nią już ponad trzy lata. Za dwa tygodnie okaże się, czy inwestycja wreszcie będzie mogła się rozpocząć, a ich problemy się skończą.

kanal

Karczew uzyskał zgodę na prace na kolejnym odcinku kanalizacyjnym. Gmina otrzymała wysokie wsparcie na ten cel z Unii Europejskiej. Całość inwestycji wyceniana jest na 12,25 mln zł, a kwota dofinansowania wynosi 5,8 mln zł. Na początku marca Starostwo Powiatowe w Otwocku wydało zgodę na budowę kanalizacji na drodze powiatowej Częstochowskiej w Karczewie oraz na drodze gminnej Częstochowskiej w Otwocku Małym. Dwa lata temu pozwolono natomiast na budowę sieci na ul. Kusocińskiego, Maciejewskiej, Traugutta i Bohaterów Powstania Styczniowego na osiedlu „Częstochowska”, a w 2014 roku na prace na drodze wojewódzkiej nr 798. Z czego więc wynika tak długi czas oczekiwania na początek prac?

Gmina czeka teraz na decyzję Starostwa Powiatowego w Otwocku w sprawie realizacji inwestycji drogowej, by móc wybudować przedłużenia ul. Kusocińskiego oraz części ulic: Kwiatowej, Trzaskowskich i Karczówek. Wykonanie tych prac pozwoli na budowę przepompowni ścieków na skrzyżowaniu ulic Karczówek i Kwiatowej, a także wspomnianych wyżej przedłużeń Kusocińskiego i Karczówek. Przepompownia ma być miejscem odbioru ścieków dla mieszkańców budynków położonych przy ulicach Maciejewskiej, Winczakiewicza, Kusocińskiego, Traugutta na osiedlu mieszkaniowym ,,Częstochowska” i ulicy Częstochowskiej w Karczewie oraz przy ul. Częstochowskiej i przy drodze wojewódzkiej nr 798 w Otwocku Małym. Bez tych prac nie uda się połączyć nowych odcinków kanalizacji z siecią. Po otrzymaniu zielonego światła od starostwa Karczew wybierze wykonawców, którzy rozpoczną prace budowlane.

– Nowe postępowanie toczy się dokładnie w tej samej sprawie, w której wojewoda uchylił decyzję dwa lata temu. Na nowo jednak składamy dokumenty i przechodzimy przez wszystkie etapy. Wniosek został złożony 29 stycznia. Na stronie urzędu oraz w lokalnej prasie pojawiło się obwieszczenie starosty otwockiego, który wszczął postępowanie w sprawie inwestycji. Mieszkańcy mają dwa tygodnie na zgłaszanie sprzeciwów wobec realizacji inwestycji drogowej. Jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu, Starostwo Powiatowe wyda pozwolenie.

W razie zażaleń zostanie najprawdopodobniej zorganizowane spotkanie z mieszkańcami, po którym otwocki starosta podejmie decyzję – tłumaczy zastępca burmistrza Karczewa Bartłomiej Tkaczyk.Czy jakieś sprzeciwy zostały już zgłoszone? O to próbowaliśmy zapytać w starostwie, ale mimo wielokrotnych prób kontaktu, starosta nie znalazł czasu, żeby odpowiedzieć „Linii” na to pytanie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.