Łokietek ogrzeje Batorego

Władze Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej są gotowe podłączyć osiedle Stadion III i Batorego do karczewskiej ciepłowni, jeśli miasto nie podejmie konkretnych działań w sprawie współpracy KPEC-u i OZEC-u, a nawet ich połączenia.

rura

Rada nadzorcza OSM na posiedzeniu 31 marca br. pozytywnie zaopiniowała propozycję zarządu spółdzielni w sprawie podłączenia osiedla Stadion III i osiedla Batorego do Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Karczewie. Jeśli do tego dojdzie, mieszkańcy tych osiedli będą płacić mniej za ciepło, ale lokatorom bloków spółdzielni w centrum Otwocka rachunki pewnie pójdą w górę. Na razie sprawa pozostaje jeszcze otwarta.

– Mamy nadzieję, że będzie to sygnał dla władz Otwocka, żeby pomyślały. To nie jest tak, że my stawiamy tych wszystkich mieszkańców na przegranej pozycji, ale mówimy im, że istnieje szansa podłączenia się do sieci w Karczewie i sprzedaży Otwockowi tańszego ciepła. Czy Otwock z tego skorzysta, nie wiemy, bardzo byśmy chcieli i jako władze spółdzielni nalegamy wręcz, żeby do tego doszło – powiedział w rozmowie z „Linią” przewodniczący rady nadzorczej OSM Andrzej Kobza.

Spółdzielnia otwarta na współpracę
Rozmowy na ten temat w obecności prezydenta Otwocka, przewodniczącego rady miasta i władz spół-dzielni odbyły się 12 marca br. Jednak na tym jednym spotkaniu poprzestano, konkretnej odpowiedzi ze strony miasta jak dotąd nie było. Dlatego w piśmie z 10 kwietnia br. do szefa rady miasta Jarosława Margielskiego prezes OSM Józef Smorąg pisze: „Mając na uwadze naciski ze strony KPEC, które nie może dalej wstrzymywać prac projektowych, zwracamy się z prośbą o zajęcie konkretnego stanowiska co do możliwości nawiązania współpracy pomiędzy spółkami ciepłowniczymi z określeniem wariantu tej współpracy. Zarząd Spółdzielni podtrzymuje swoje stanowisko, proponujemy doprowadzenie nowego rurociągu do ulicy Lennona i sprzedaży około 6 MW ciepła przez KPEC na rzecz OZEC. Pozwoliłoby to na utrzymanie pracy obecnych kotłów gazowych OZEC, zaprojektowanie nowej rury przesyłowej z Karczewa do Otwocka, która umożliwiłaby rozwinięcie współpracy lub nawet docelowe połączenie spółek. Bez podjęcia zasadniczych działań modernizacyjnych sieci przesyłowych przez OZEC nie uda się zahamować wzrostu cen ciepła dla mieszkańców Otwocka. Sam zakup tańszego ciepła nie rozwiąże problemu. A że ten problem się potęguje, widać na podstawie wprowadzonej od 1 kwietnia br. przez OZEC taryfy dla ciepła, gdzie wzrost opłaty zmiennej za usługi przesyłowe wynosi 9,6% rok do roku” – czytamy w piśmie prezesa OSM.

Byli radni byli przeciw
Nie od dziś słyszymy, że Karczew wytwarza ciepło tańsze o 20 procent niż kotłownia w Otwocku. O ewentualnej fuzji zakładów mówi się od dawna, ale jak dotąd żadne konkretne decyzje nie zapadły. W poprzedniej kadencji samorządu prezes KPEC Krzysztof Balcerzak tak wypowiadał się na łamach „Linii”: – Połączenie OZEC-u i KPEC-u drażni paru radnych, w tym przewodniczącego rady Mateusza Kudlickiego (w poprzedniej kadencji – przyp. red.), i sieją demagogię, że karczewska ciepłownia się sypie, że ma do wymiany kotły, że sieć karczewska i otwocka nie dadzą się połączyć, że ta fuzja jest po to, aby Otwock współfinansował koszty modernizacji KPEC-u. Bzdura. Kotłownia w Karczewie ma dwa zmodernizowane piece, trzeci stoi wyłączony od 20 lat, to prawda, ale nie jest on potrzebny do niczego, bo te dwa wystarczą dla obu miast i jeszcze będzie zapas moc. Pan Kudlicki mógłby wiedzieć, że kłopoty ze stanem technicznym swego majątku ma nie karczewska, a otwocka ciepłownia. Ma tylko jeden piec, sześcioletni, a reszta to złom. Jak wygląda stan wiecznie remontowanej sieci, widać zimą. Tam, gdzie nie ma rur – leży śnieg, gdzie są – zieleni się trawka. Po cóż więc ta demagogia, skąd ten strach przed uzależnieniem się od Karczewa. Radni powinni myśleć o dobru mieszkańców, a nie tylko czubek własnego nosa widzą” – mówił w rozmowie z „Linią” prezes karczewskiej ciepłowni.

  • Zaproszenie:
    W poniedziałek, 20 kwietnia o godz. 16.00 w budynku C pokój 5 A, odbędzie się posiedzenie komisji gospodarki miejskiej z udziałem przedstawicieli spółdzielni i zakładów cieplnych, podczas którego radni będą zastanawiali się nad możliwością połączenia KPEC-u z OZEC-em. Mieszkańców zainteresowanych tym tematem zachęcamy do udziału w komisji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.