Szpital czeka na koło ratunkowe

Najprawdopodobniej jeszcze z końcem kwietnia władze powiatu otwockiego zdecydują o dokapitalizowaniu Powiatowego Centrum Zdrowia. – Jeśli nie będzie zgody na wniesienie aportu w postaci nieruchomości będziemy musieli spółkę postawić w likwidację – przyznaje nowa prezes PCZ, Anna Sikora.
Moje pierwsze cztery tygodnie w szpitalu to niekończące się pasmo odkrywania „trupów w szafie” – przyznała podczas ostatniej komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa nowa prezes PCZ, Anna Sikora
Moje pierwsze cztery tygodnie w szpitalu to niekończące się pasmo odkrywania „trupów w szafie” – przyznała podczas ostatniej komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa nowa prezes PCZ, Anna Sikora

Nikt już nie ukrywa, że sytuacja finansowo-organizacyjna w otwockim szpitalu przy ul. Batorego jest bardzo trudna. Podczas ostatniej komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa potwierdziły to zarówno władze powiatu, jak i nowe kierownictwo Powiatowego Centrum Zdrowia. – Mijają cztery tygodnie od momentu kiedy objęłam stanowisko prezesa spółki i przyznam szczerze, że każdego dnia w szafie znajduję „nowego trupa” – przyznała przed komisją Anna Sikora.

– Wiadomo już, że od początku działalności spółki nie zapłacono za żadna z faktur za sprzątnie szpitala i usługi salowych. Okazuje się, że od maja 2014 roku nie płacony był również ZUS i urząd skarbowy. W konsekwencji na konto spółki wszedł komornik. Nikt nie płacił także za wodę i kanalizację – wyliczała pani prezes. – Już w pierwszych dniach mojej obecności w szpitalu rozpoczęłam rozmowy z wierzycielami. Udało nam się podpisać ugodę z ZUS-em, wprawdzie na 3 miesiące, ale zawsze to już coś – przyznaje Anna Sikora.

I jak tu pracować?
Poza problemami finansami nowe kierownictwo spółki musi poradzić sobie z problemami lokalowo-organizacyjnymi. – Najpoważniejszym obecnie problemem jest konieczność wyremontowania oddziału pediatrycznego i wewnętrznego. Prace będzie można jednak przeprowadzić dopiero wtedy, gdy uda nam się zorganizować tzw. oddział rotacyjny, który będzie pracował na czas remontów – wyjaśniała prezes PCZ.

– W tym celu z budynku głównego będę chciała wyprowadzić administrację i w zajmowanych przez nią pomieszczeniach uruchomić oddział rotacyjny. Nowe kierownictwo planuje także modernizację jedynej w szpitalu widny i budowy nowej – zewnętrznej. Pieniądze te prace prezes PCZ chce pozyskać z PEFRON-u. – Dzięki pomocy kierownictwa PCPR  złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie z tego Funduszu – słyszymy od Anny Sikory.

Plan naprawczy w przygotowaniu
Poza rozwiązywaniem bieżących problemów szpitala nowe kierownictwo spółki pracuje nad planem naprawczym. – Obecnie prowadzone są cztery audyty – finansowy, organizacyjny, prawny i medyczny. Planuję również w najbliższym czasie rozpocząć kontrolę przepływu pieniędzy z ostatniego półrocza pod kątem wpływu przekazów. Przyglądamy się również wzbudzającej kontrowersje umowie z firmą Promedic. Wszystkie uzyskane w ten sposób dane pozwolą nam najpierw ustalić stan faktyczny. Do końca kwietnia znane będą wyniki audytów i wtedy zastanowimy się z właścicielem i radą nadzorczą jaką strategię przyjąć. Obiecuję, że przedstawię państwu trzy, cztery propozycje wyjścia z sytuacji, która wyłoni się z audytów – zapowiedziała Anna Sikora.

Bez dokapitalizowania ani rusz
Bez względu na wyniki audytu już dziś wiadomo, że wszelkie starania nowych władz spółki w celu poprawy sytuacji w szpitalu, bez wsparcia właściciela spółki (samorządu powiatowego) mogą nie uratować PCZ przed likwidacją. – Bez wniesienia do spółki aportu w postaci nieruchomości staniemy przed koniecznością likwidacji spółki. Ponieważ tego wszyscy nie chcemy, aport jest nieunikniony. takie rozwiązanie będę rekomendowała władzom powiatu  – mówiła podczas komisji prezes Sikora. Przyznała również, że rozważać będzie wypuszczenie obligacji przez spółkę z których będzie chciała pokryć zobowiązania wymagalne i komornicze. Propozycja aportu najpierw ma trafić na posiedzenie Zarządu Powiatu, a potem z końcem kwietnia najprawdopodobniej poddana będzie pod głosowanie Radzie Powiatu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.