Takiej dzielnicy chcą mieszkańcy

W Wawrze rozpoczęła się realizacja projektów wybranych do wykonania w budżecie obywatelskim. Wiszą już domki dla owadów. Wkrótce treningi rozpoczną bokserzy. Uczniowie z Anina nagrywają szkolne wydarzenia nowoczesnym sprzętem. W Marysinie Wawerskim młode mamy dbają o linię, ćwicząc aerobik, a dzieci bawią się na wyremontowanym placu zabaw.
Jeden z modeli domków dla owadów
Jeden z modeli domków dla owadów

W ponad 40 miejscach dzielnicy, w tym przy ulicach Trakt Lubelski, Cyklamenów, Halki, Motylkowej, Mrówczej, Garncarskiej i Lucerny, pojawiły się domki dla owadów przyczyniających się do zapylania kwiatów, drzew i krzewów. Przeznaczono na nie 1800 zł. Przy każdym z nich jest informacja, że to realizacja społecznego pomysłu.

– Bardzo ciekawie wyglądają, są podobne do budek dla ptaków, ale zamiast wolnej przestrzeni pod daszkami mają rurki z naturalnych surowców lub wydrążone w pniach, w których owady będą mogły mieszkać. Przyjeżdżają je oglądać pracownicy innych stołecznych dzielnic – chwali się Teresa Guberow z wawerskiego wydziału ochrony środowiska. W końcowej fazie wyposażania jest sala treningowa Racing Boxing Team. Klub dostał pieniądze na zakup sprzętu i instaluje go w swojej siedzibie – dawnym kinie „Wrzos” w Aninie. Pierwsze treningi rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu.

Szkolne zakupy
Szkoła Podstawowa nr 218 w Aninie dzięki pieniądzom z budżetu partycypacyjnego otrzymała sprzęt, dzięki któremu liczące ok. 20 uczniów koło informatyczno-dziennikarsko-muzyczne ma znacznie lepsze techniczne możliwości rejestrowania najważniejszych szkolnych wydarzeń. – Przy pomocy tego nowoczesnego sprzętu uczniowie rejestrują wszystkie wydarzenia szkolne, również te związane np. z 60. rocznicą istnienia szkoły – informuje dyrektor Ewa Skiba. Szkoła zyskała pianino z cyfrowo uzyskiwanym dźwiękiem i multimedialne studio do nauczania języka angielskiego dla uczniów klas IV – VI. Zakończono budowę sieci internetowej w szkole podstawowej na osiedlu Las. Dzięki niej od września przyszłego roku szkolnego rodzice będą mieli stały wgląd do elektronicznego dziennika klasowego.

Latem w kinie w Marysinie…
Jeszcze w tym sezonie odbędą się kinowe seanse pod gołym niebem w Marysinie Wawerskim, na obiekcie sportowym OSiR „Syrenka”. Pieniędzy wystarczy na dwie projekcje – 20 czerwca i 28 sierpnia. Sądząc po frekwencji, jaka towarzyszyła w ubiegłym roku Samochodowemu Kinu Letniemu w Międzylesiu, pustych miejsc najprawdopodobniej nie będzie.

W marysińskiej filii Wawerskiego Centrum Kultury od kwietnia realizowane są zajęcia dla maluchów i zajęcia aktywizujące młode mamy oraz pozostałych mieszkańców.

– Zgłoszeń nie brakuje, dzieciom oferujemy plastykę oraz zabawy ruchowo-taneczne pod okiem naszych instruktorów. Mamy mogą ćwiczyć aerobik, a inni chodzić z kijkami – wyjaśnia kierownik filii Urszula Rola.

Także w Marysinie zostanie doposażony istniejący przy ul. Botanicznej plac zabaw dla dzieci. Pomysłodawca przedstawił swoje sugestie, m.in. aby odgrodzić od pozostałej części piaskownicę. W ten sposób piasku nie będą zanieczyszczały psy.

Jest jeszcze dużo do zrobienia
Znacznie więcej czasu zajmie urzeczywistnienie poważniejszych projektów o charakterze inwestycyjnym, w grę wchodzą bowiem uzgodnienia, projektowanie, przetargi. Zagospodarowanie okolicy aleksandrowskiego Morskiego Oka dla celów rekreacyjnych jeszcze się nie rozpoczęło, trwają uzgodnienia z Nadleśnictwem Celestynów. Skierowano do projektowania parking przy ul. Żegańskiej, obok terenu Instytutu Elektrotechniki, naprzeciw ul. Bursztynowej. Jak twierdzi Sebastian Wasilewski z wydziału inwestycji, uda się tam wygospodarować ok. 23-25 miejsc posto- jowych i zachować znajdujące się na tym terenie drzewa.

Wykonywany jest projekt skoczni w dal na boisku Szkoły Podstawowej nr 109 w Zerzeniu. Przygotowywane są przetargi na wyposażenie boiska PKS Radość w zaplecze kontenerowe, gdyż obecne pozostawia wiele do życzenia.

Budżet w liczbach
W budżecie partycypacyjnym na 2015 rok w Wawrze do realizacji skierowano 33 projekty wyłonione drogą powszechnego głosowania. Są one realizowane za łączną kwotę 726 032 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.