Takiej dzielnicy chcą mieszkańcy

W Wawrze rozpoczęła się realizacja projektów wybranych do wykonania w budżecie obywatelskim. Wiszą już domki dla owadów. Wkrótce treningi rozpoczną bokserzy. Uczniowie z Anina nagrywają szkolne wydarzenia nowoczesnym sprzętem. W Marysinie Wawerskim młode mamy dbają o linię, ćwicząc aerobik, a dzieci bawią się na wyremontowanym placu zabaw.
Jeden z modeli domków dla owadów
Jeden z modeli domków dla owadów

W ponad 40 miejscach dzielnicy, w tym przy ulicach Trakt Lubelski, Cyklamenów, Halki, Motylkowej, Mrówczej, Garncarskiej i Lucerny, pojawiły się domki dla owadów przyczyniających się do zapylania kwiatów, drzew i krzewów. Przeznaczono na nie 1800 zł. Przy każdym z nich jest informacja, że to realizacja społecznego pomysłu.

– Bardzo ciekawie wyglądają, są podobne do budek dla ptaków, ale zamiast wolnej przestrzeni pod daszkami mają rurki z naturalnych surowców lub wydrążone w pniach, w których owady będą mogły mieszkać. Przyjeżdżają je oglądać pracownicy innych stołecznych dzielnic – chwali się Teresa Guberow z wawerskiego wydziału ochrony środowiska. W końcowej fazie wyposażania jest sala treningowa Racing Boxing Team. Klub dostał pieniądze na zakup sprzętu i instaluje go w swojej siedzibie – dawnym kinie „Wrzos” w Aninie. Pierwsze treningi rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu.

Szkolne zakupy
Szkoła Podstawowa nr 218 w Aninie dzięki pieniądzom z budżetu partycypacyjnego otrzymała sprzęt, dzięki któremu liczące ok. 20 uczniów koło informatyczno-dziennikarsko-muzyczne ma znacznie lepsze techniczne możliwości rejestrowania najważniejszych szkolnych wydarzeń. – Przy pomocy tego nowoczesnego sprzętu uczniowie rejestrują wszystkie wydarzenia szkolne, również te związane np. z 60. rocznicą istnienia szkoły – informuje dyrektor Ewa Skiba. Szkoła zyskała pianino z cyfrowo uzyskiwanym dźwiękiem i multimedialne studio do nauczania języka angielskiego dla uczniów klas IV – VI. Zakończono budowę sieci internetowej w szkole podstawowej na osiedlu Las. Dzięki niej od września przyszłego roku szkolnego rodzice będą mieli stały wgląd do elektronicznego dziennika klasowego.

Latem w kinie w Marysinie…
Jeszcze w tym sezonie odbędą się kinowe seanse pod gołym niebem w Marysinie Wawerskim, na obiekcie sportowym OSiR „Syrenka”. Pieniędzy wystarczy na dwie projekcje – 20 czerwca i 28 sierpnia. Sądząc po frekwencji, jaka towarzyszyła w ubiegłym roku Samochodowemu Kinu Letniemu w Międzylesiu, pustych miejsc najprawdopodobniej nie będzie.

W marysińskiej filii Wawerskiego Centrum Kultury od kwietnia realizowane są zajęcia dla maluchów i zajęcia aktywizujące młode mamy oraz pozostałych mieszkańców.

– Zgłoszeń nie brakuje, dzieciom oferujemy plastykę oraz zabawy ruchowo-taneczne pod okiem naszych instruktorów. Mamy mogą ćwiczyć aerobik, a inni chodzić z kijkami – wyjaśnia kierownik filii Urszula Rola.

Także w Marysinie zostanie doposażony istniejący przy ul. Botanicznej plac zabaw dla dzieci. Pomysłodawca przedstawił swoje sugestie, m.in. aby odgrodzić od pozostałej części piaskownicę. W ten sposób piasku nie będą zanieczyszczały psy.

Jest jeszcze dużo do zrobienia
Znacznie więcej czasu zajmie urzeczywistnienie poważniejszych projektów o charakterze inwestycyjnym, w grę wchodzą bowiem uzgodnienia, projektowanie, przetargi. Zagospodarowanie okolicy aleksandrowskiego Morskiego Oka dla celów rekreacyjnych jeszcze się nie rozpoczęło, trwają uzgodnienia z Nadleśnictwem Celestynów. Skierowano do projektowania parking przy ul. Żegańskiej, obok terenu Instytutu Elektrotechniki, naprzeciw ul. Bursztynowej. Jak twierdzi Sebastian Wasilewski z wydziału inwestycji, uda się tam wygospodarować ok. 23-25 miejsc posto- jowych i zachować znajdujące się na tym terenie drzewa.

Wykonywany jest projekt skoczni w dal na boisku Szkoły Podstawowej nr 109 w Zerzeniu. Przygotowywane są przetargi na wyposażenie boiska PKS Radość w zaplecze kontenerowe, gdyż obecne pozostawia wiele do życzenia.

Budżet w liczbach
W budżecie partycypacyjnym na 2015 rok w Wawrze do realizacji skierowano 33 projekty wyłonione drogą powszechnego głosowania. Są one realizowane za łączną kwotę 726 032 zł.

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl