Wirujące salony

I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych i Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich odbędzie się w najbliższy weekend, 25-26 kwietnia w józefowskim Integracyjnym Centrum Sportu i Rekreacji.
Józefowski konkurs to próba odtworzenia atmosfery dawnych balów
Józefowski konkurs to próba odtworzenia atmosfery dawnych balów

Przed nami dwudniowe, ogólnopolskie wydarzenie promujące salonowe pokazy tańca narodowego – mazura. Konkurs Kar Mazurowych polega na rywalizacji zespołów tańczących mazura w czteroparowych układach choreograficznych. – W konkurencji, która ma na celu przypomnienie tanecznego zwyczaju obowiązującego na polskich balach, biorą udział tancerze w wieku 16-30 lat oraz powyżej 31 lat. Druga część projektu, czyli Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich, to z kolei jedna z niewielu okazji, by zobaczyć polskie tańce narodowe w bardzo współczesnej odsłonie: poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka – wyjaśnia Danuta Wojciechowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, głównego organizatora tego wydarzenia. – Dowolną kompozycję taneczną wykonuje jedna para do wybranej lub skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki. Kompozycja może obejmować jeden lub więcej tańców narodowych. W tej konkurencji mogą wziąć udział dowolne pary.

Areną tanecznych zmagań będzie Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji. W sobotę, 25 kwietnia, w godz. 16-18.30, podziwiać będziemy rundy półfinałowe, natomiast w niedzielę, 26 kwietnia, w godz. 11-15, rundy finałowe oraz występ Zespołu Tańca Polskiego z Józefowa. Wówczas poznamy też zwycięzców.

– Zwieńczeniem zmagań konkursowych będzie „Bal w polskim salonie”, wydarzenie nawiązujące do XIX-wiecznej zabawy tanecznej. Chcemy wprowadzić uczestników i zaproszonych gości w świat walca, polki, mazura i poloneza, przeprowadzić przez labirynt etykiety, zwyczajów i mód panujących w wyższych sferach ówczesnego polskiego społeczeństwa. Stylowa aranżacja wnętrz oraz orkiestra pozwoli bezpośrednio doświadczyć uczestnikom i zaproszonym gościom atmosfery pierwszego „prawdziwego balu” w polskim salonie – dodaje Wojciechowska.

Patronat merytoryczny: Polska Sekcja CIOFF. Patronat honorowy: Polski Komitet do spraw UNESCO, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Burmistrz Miasta Józefowa. Patronat medialny: TVP Historia, TaniecPOLSKA.pl, Radio KiS, „Linia Otwocka oraz „Józefów nad Świdrem”. Organizator: Miejski Ośrodek Kultury; współorganizatorzy: ICSiR i Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej.

ICSiR, sobota i niedziela 25-26 kwietnia, szczegółowe informacje http://www.karamazurowe-bal.pl

  • Zdjęcia pod sosnami
    Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa „Pasja. Kultura. Dziedzictwo – II Mistrzostwa Polski w Karach Mazurowych”. Przygotowana była przez MOK w 2013 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Przez ten czas eksponowana była w wielu instytucjach kultury w Polsce, m.in. w Wilanowie, Mielniku, Drohiczynie, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim – ważnych punktach związanych z polskim, tanecznym dziedzictwem kulturowym. Wystawa to dokumentacja fotograficzna II Mistrzostw Polski w Karach Mazurowych, które miały miejsce w 2012 roku w Józefowie. Teraz możemy ją oglądać na Skwerze im. św. Jana Pawła II, przed budynkiem MOK-u.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.