Dziesięć na godzinę

Zaledwie godzinę potrzebowali wiązowscy radni na podjęcie 10 projektów uchwał, które wójt gminy przygotował na IX sesję. To prawdziwy rekord, zważywszy na to, że w poprzednich kadencjach często godzina nie wystarczała na podjęcie choćby jednej uchwały.
Pierwszy skwer w Wiązownie (jeszcze w trakcie  prac budowlanych) poświęcony będzie generałowi  Stefanowi Grotowi-Roweckiemu
Pierwszy skwer w Wiązownie (jeszcze w trakcie prac budowlanych) poświęcony będzie generałowi Stefanowi Grotowi-Roweckiemu

Zaplanowane na wtorek, 28 kwietnia obrady IX sesji rady gminy w Wiązownie, choć rozpoczęły się przy absencji dwojga radnych i z niewielkim poślizgiem czasowym, przeprowadzone zostały nadzwyczaj sprawnie. Zanim jednak radni przystąpili do procedowania uchwał, wójt Janusz Budny wraz z naczelnik wydziału ochrony środowiska Iwoną Marczyk podziękowali obecnym na sali sołtysom za udział w akcji „Czyste sołectwo – moja wizytówka”, przeprowadzonej przy okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi.

Następnie przystąpiono do merytorycznej części sesji. Na pierwszy rzut tradycyjnie już poszły zmiany w wieloletniej prognozie finansowej oraz tegorocznym budżecie. Najważniejszymi w tych dwóch projektach były: przesunięcie na 2016 rok 300 tys. zł na modernizację i rozbudowę Szkoły Podstawowej w Gliniance oraz doinwestowanie o 315 100 zł rozbudowy Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zakręcie, co pozwoli na wybudowanie szatni w tej szkole.

Jednym z projektów była także uchwała ratyfikująca członkostwo gminy Wiązowna w stowarzyszeniu LGD „Natura i kultura”. Uchwała jest o tyle ważna, że daje mieszkańcom gminy możliwość ubiegania się o dotacje finansowe w perspektywie na lata 2014-2020. Dotychczasowa uchwała z 2008 roku regulowała członkostwo gminy w stowarzyszeniu jedynie w poprzedniej perspektywie unijnej, która zakończyła się w 2013 roku. A dodać należy, że gmina Wiązowna była jednym z największych beneficjentów, uzyskując dotacje na różne działania w kwocie ponad 1,7 mln zł.

Na uwagę zasługuje także uchwała w sprawie nadania nazwy pierwszemu skwerowi w Wiązownie. Skwer gen. Stefana Grota-Roweckiego to teren przed urzędem gminy, a znajdujący się tam obelisk upamiętniać będzie postać generała oraz mieszkańców, którzy wspólnie z nim walczyli o wolną Polskę w czasie II wojny światowej. Uroczyste otwarcie skweru odbędzie się w piątek, 8 maja.

Dwie inne uchwały dotyczyły przystąpienia do sporządzenia miej- scowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wiązowna Kościelna – Sportowa” oraz „Wiązowna – Centrum”. Wszystkie pro- cedowane w tym dniu uchwały, poza jednym wyjątkiem, zostały przegłosowane jednogłośnie i bez żadnej dyskusji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.