Mazury w Józefowie
I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych i Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich dowiódł, że piękno ukryte jest w każdym tańcu. Bez względu na czas, miejsce i styl. Ożywione w Józefowie tradycyjne style taneczne sprzed lat wciąż budzą wiele emocji.

choreografa Łukasza Netera
Taniec jest obecnie na topie. Jest modny. Większość z nas na co dzień oklaskuje jednak jazz i modern w programie „You can dance”, podziwia zręczność b-boy-ów czy energię tancerzy disco. Podobne emocje i zachwyt budzą jednak i tradycyjne tańce polskie, które niektórzy chętnie widzieliby już tylko w lamusie, z metką „zwrotu nie przyjmujemy”.
Tymczasem dawne tańce salonowe wracają i choć z pewnością nie zalśnią już tak silnym blaskiem jak przed stu czy dwustu laty, mają wciąż liczne grono wielbicieli. Bo przecież w każdym tańcu liczą się trzy rzeczy: wyobraźnia choreografa, umiejętności tancerzy i wrażliwość odbiorcy.
Do Józefowa zjechały zespoły, które spełniają wymienione warunki. Podczas dwudniowych zmagań spotkały się w sobotnim półfinale, by nazajutrz, w niedzielę, 26 kwietnia dać pole tym najlepszym. W zmaganiach konkursowych wzięło udział: osiem kar mazurowych w kategorii 16-30 lat i osiem kar mazurowych w kategorii powyżej 31 lat – w tym karo z Zespołu Tańca Polskiego z Józefowa (kierownik i choreograf Łukasz Neter) oraz cztery pary tańczące dowolne kompozycje tańców polskich. Uczestników oceniało ośmiu certyfikowanych sędziów z Polskiej Sekcji CIOFF, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – partnera merytorycznego konkursu. Ich werdykt podajemy w ramce.
Powszechny zachwyt wzbudził występ dzieci z józefowskiego Zespołu Tańca Polskiego, z którymi Łukasz Neter przygotował etiudę taneczną „Śpiąca Polka” oraz „Zabawy i tańce Górali Śląskich”. Przejmująco wypadł również polonez w wykonaniu wszystkich uczestników konkursów, zatańczony do kompozycji Michała Kleofasa Ogińskiego. Warto w tym miejscu dodać, że w tym roku, pod auspicjami UNESCO, obchodzona jest 250. rocznica urodzin tego kompozytora. Znając Danutę Wojciechowską, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, o Michale Kleofasie Ogińskim jeszcze w tym roku usłyszymy. Takiej okazji do popularyzacji rodzimego dziedzictwa tanecznego z pewnością nie przepuści.
I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych, 16-30 lat
- I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego Słowianki,
- II miejsce ex aequo – Wielkopolski Klub Tańców Polskich oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej Karo 2,
- IV miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej Karo 1,
- V miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie Siemiatycze,
- VI miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Powiśle Karo 2 Duże,
- VII miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Powiśle Karo 2 Małe, VIII miejsce – Zespół Tańca Ludowego Kościelec
I Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich:
- I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego Słowianki,
- II miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej,
- III miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Silesianie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
- IV miejsce – Szkoła Tańców Polskich oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca Katowice Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
I Ogólnopolski Konkurs Kar Mazurowych, powyżej 31 lat
- I miejsce – Wielkopolski Klub Tańców Polskich,
- II miejsce – Zespół Kuźnia Artystyczna Warszawa-Wilanów,
- III miejsce – Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej,
- IV miejsce – Stowarzyszenie Kulturalne Zespołu Pieśni i Tańca Warmia Karo 2,
- V miejsce ex aequo – Stowarzyszenie Kulturalne Zespołu Pieśni i Tańca Warmia Karo 1 oraz Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie Siemiatycze,
- VII miejsce – Zespół Tańca Polskiego z Józefowa, VIII miejsce – Zespół Tańca Ludowego Kościelec