Modlitwą wielbili Maryję

To było wielkie religijne wydarzenie. W sobotę, 25 kwietnia Otwock stał się centrum modlitewnym Mazowsza. Do kościoła pw. św. Wincentego à Paulo na Diecezjalny Zjazd Kół Różańcowych przybyło ponad dwa tysiące wiernych z całej Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Koła Różańcowe złożyły na ręce biskupa, dary m.in. w postaci różańca i chleba
Koła Różańcowe złożyły na ręce biskupa, dary m.in. w postaci różańca i chleba

Od samego rana w okolicach otwockiej stacji PKP zaroiło się od autokarów z pielgrzymami. Organizatorzy spodziewali się nawet ok. czterech tysięcy gości. Ostatecznie przybyło około dwóch tysięcy wiernych, ale i tak kościół pękał w szwach. Wielu pielgrzymów musiało zadowolić się miejscem na świeżym powietrzu.

Ku dojrzałej wierze
Pierwszym punktem programu była konferencja, którą wygłosił ks. Krzysztof Czapla. Mówił on m.in. o tym, jak powinna wyglądać prawdziwa pobożność maryjna. – Bądźmy jak dzieci, które gdy widzą zło dziejące się wokół nich, to biegną do mamy, a nie idą opowiadać o tym znajomym bądź sąsiadom. Tak i my idźmy z tym do naszej matki Maryi – mówił duchowny. – Ważna jest wiarygodność wiary. Nie możemy kochać tylko wargami na różańcu, ale przede wszystkim czynami – dodał.

Podczas spotkania zgromadzeni odmówili również wspólnie modlitwę różańcową prowadzoną przez ks. Romana Kota, byłego wikariusza parafii w Karczewie, a obecnie opiekuna duchowego Kół Różańcowych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Ważnym elementem zlotu było również zawierzenie członków Żywego Różańca i ich rodzin Matce Bożej Swojczowskiej, która jest patronką Otwocka.

70 lat z różańcem
Kulminacyjną częścią spotkania była msza święta, której przewodniczył obchodzący tego dnia imieniny biskup Marek Solarczyk. Podczas homilii biskup przypomniał, jakie znaczenie w życiu każdego z nas ma matka, a także nawiązał do swojej dawnej wizyty w Otwocku.

– Kiedy przed laty w tym kościele brałem udział w uroczystościach związanych z rocznicą zbrodni wołyńskiej (Matka Boska Swojczowska jest również patronką Wołynia – przyp. red.), uświadomiłem sobie, że na wszystkie wydarzenia naszego życia musimy patrzeć oczami wiary, że każde z nich jest po coś. Nie ma takich momentów w życiu, których Bóg nie mógłby przemienić tak, aby stały się one darem nadziei, okazją do czegoś dobrego – tłumaczył bp Solarczyk.

Otwocki zlot był również dobrą okazją, by podziękować wszystkim, którzy działają w tym ruchu kościelnym. Szczególne podziękowania, a także okolicznościowe dyplomy otrzymały z rąk ks. biskupa dwie spośród członkiń Żywego Różańca, które są w nim już ponad 70 lat. Organizatorzy przewidzieli również czas na część artystyczną, którą uświetnił występ Kapeli znad Baryczy. Zespół  wykonujący piosenki religijno-patriotyczne przypadł do gustu słuchaczom, którzy  włączali się w śpiew.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.