Rówieśniczka Ronaldo

W 1985 roku w Polsce i na świecie działo się wiele ważnych i mniej istotnych rzeczy: Zbigniew Religa dokonał pierwszej u nas udanej transplantacji serca, powstała pierwsza komercyjna strona internetowa, telewizja ABC pokazała premierowy odcinek „MacGyvera”, urodzili się Cristiano Ronaldo, Rafał Blechacz i Michael Phelps, zmarli Orson Welles i Leopold Tyrmand. W Otwocku otworzyła swe podwoje Szkoła Podstawowa nr 12.

Doskonale pamiętam początki tej szkoły, ponieważ sam w jej progi wstąpiłem cztery lata po otwarciu, ale nie do podstawówki, lecz goszczącego tam na czas remontu „Gałczyna”. Dziś uczy się tu moja 9-letnia córka i 900 innych uczniów, nad których nauką i wychowaniem czuwa ponad 100-osobowa kadra. To istny kombinat, ale tylko pod względem skali, nie metod pracy.

Jubileusz 30-lecia uczczono w „Dwunastce” w sobotę, 25 kwietnia, zaczynając od tradycyjnej mszy i oficjalnych uroczystości, które toczyły się w rytm przygrywającej im Otwockiej Orkiestry Miejskiej Gloria, pod kierownictwem Bolesława Żołka. Święto szkoły było okazją nie tylko do życzeń, gratulacji i wspomnień, ale też wręczenia nagród dla wyróżniających się nauczycieli. Medal Edukacji Narodowej, na wniosek otwockiego oddziału PCK, zawisł na piersi wicedyrektora Artura Wołoszynka. Z kolei wicedyrektor Anita Wojciechowska, Beata Bany, Agata Mazek i Andrzej Szaciłło zostali uhonorowani przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaką Przyjaciel Dziecka.

Najważniejsze było jednak artystyczne, pełne humoru show. Podziwialiśmy zarówno dzieci, m.in. młodych muzyków, tancerki i aktorów, którzy przygotowali wariację na temat znanej bajki pt. „Księżniczka na ziarnku grochu, czyli wybacz nam panie Andersenie”, jak i dorosłych. Prowadzący tę część Andrzej Szaciłło zaskoczył wszystkich, prosząc o szukanie ukrytych pod krzesłami kopert. Ci, którzy je znaleźli, odczytali potem ciekawostki i dowcipne fakty z roku 1985. Przygotowano także quiz wiedzy dla dyrekcji, która na podstawie dziecięcych opisów musiała rozpoznać sześciu swoich nauczycieli.

Gorące zakończenie zgotował zespół nauczycieli, który do melodii „Jesteś szalona” wykonał pieśń „Kocham Cię, szkoło”. Prym wiódł tu autor tekstu Artur Basek, któremu towarzyszył chórek: Hanna Basek, Joanna Ćwiek, Anna Dobrowolska, Małgorzata Ducin, Agnieszka Niewińska, Małgorzata Pożarowszczyk i Dorota Pucyńska oraz Konrad Wyrwas na gitarze elektrycznej. Czyżby narodził się właśnie nieoficjalny hymn „Dwunastki”?

Historia

  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Otwocku rozpoczęła działalność 1 września 1985 roku. Jej pierwszym dyrektorem był Czesław Grzyb. Po nim tę funkcję obejmowali: Janusz Goliński, Urszula Matuszewska i Halina Ostrowska. Od 1991 do 2002 roku dyrektorem szkoły był Andrzej Szaciłło, który w wyniku wyborów samorządowych w 2002 roku został wybrany Prezydentem Miasta Otwocka. W związku z tym od listopada 2002 roku dyrektorem „dwunastki” jest Danuta Szyszko.
  • Od 23 marca 2004 roku, na prośbę uczniów i nauczycieli, uchwałą Rady Miasta Otwocka nadano szkole imię Kornela Makuszyńskiego. Oficjalna uroczystość nadania imienia odbyła się 28 kwietnia 2005 roku i była połączona z obchodami 20. rocznicy istnienia placówki.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.