Rugby na wózkach

Trzask, zderzenia, okrzyki i głośne gwizdki sędziowskie. Na dwa dni hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Karczewie zamieniła się w… boisko do rugby. To właśnie tam w weekend, 25-26 kwietnia odbył się I Turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach.
Rugbyści rywalizowali w Karczewie  całą sobotę i niedzielę
Rugbyści rywalizowali w Karczewie całą sobotę i niedzielę

Inauguracja sezonu drużyn trzecioligowych z całej Polski wypadła w Karczewie bardzo dobrze. W rozgrywkach wzięło udział sześć zespołów, które w sobotę rozegrały mecze grupowe, a w niedzielę finałowe. W spotkaniu decydującym o zwycięstwie w turnieju Balian II Wielkopolska pokonał Zieloną Górę. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Warszawy – Four Kings II.
Rugby na wózkach jest dyscypliną sportu przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zawodnicy to osoby po urazach rdzenia kręgowego, z mózgowym porażeniem dziecięcym lub po amputacji.

Dyscyplina powstała w 1970 roku w Kanadzie, a do Polski dotarła dzięki Szwedom w 1997 roku.  Początkowo rugby na wózkach traktowane było jako kolejna forma rehabilitacji osób po urazie rdzenia kręgowego, jednak z czasem wzrosło zainteresowanie tym sportem, dzięki czemu obecnie cieszy się on dużą popularnością.

W 2000 roku rugby na wózkach stało się dyscypliną paraolimpijską. Polska Liga Rugby na Wózkach liczy obecnie 17 drużyn i należy do jednej z największych w Europie. W tegorocznym sezonie zaplanowanych jest jeszcze sześć turniejów.Wszystkie odbędą się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kolejny turniej w karczewskiej hali odbędzie się już 27 i 28 czerwca.

  • Więcej na stronie
    Dokładne wyniki dostępne są na stronie internetowej http://www.rugby.far.org.pl. Zapraszamy do śledzenia strony i fanpage’a na Facebooku. Tam znajdą Państwo informacje na temat wszystkich turniejów rugby na wózkach odbywających się na terenie całej Polski.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.