Rugby na wózkach

Trzask, zderzenia, okrzyki i głośne gwizdki sędziowskie. Na dwa dni hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Karczewie zamieniła się w… boisko do rugby. To właśnie tam w weekend, 25-26 kwietnia odbył się I Turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach.
Rugbyści rywalizowali w Karczewie  całą sobotę i niedzielę
Rugbyści rywalizowali w Karczewie całą sobotę i niedzielę

Inauguracja sezonu drużyn trzecioligowych z całej Polski wypadła w Karczewie bardzo dobrze. W rozgrywkach wzięło udział sześć zespołów, które w sobotę rozegrały mecze grupowe, a w niedzielę finałowe. W spotkaniu decydującym o zwycięstwie w turnieju Balian II Wielkopolska pokonał Zieloną Górę. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Warszawy – Four Kings II.
Rugby na wózkach jest dyscypliną sportu przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zawodnicy to osoby po urazach rdzenia kręgowego, z mózgowym porażeniem dziecięcym lub po amputacji.

Dyscyplina powstała w 1970 roku w Kanadzie, a do Polski dotarła dzięki Szwedom w 1997 roku.  Początkowo rugby na wózkach traktowane było jako kolejna forma rehabilitacji osób po urazie rdzenia kręgowego, jednak z czasem wzrosło zainteresowanie tym sportem, dzięki czemu obecnie cieszy się on dużą popularnością.

W 2000 roku rugby na wózkach stało się dyscypliną paraolimpijską. Polska Liga Rugby na Wózkach liczy obecnie 17 drużyn i należy do jednej z największych w Europie. W tegorocznym sezonie zaplanowanych jest jeszcze sześć turniejów.Wszystkie odbędą się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kolejny turniej w karczewskiej hali odbędzie się już 27 i 28 czerwca.

  • Więcej na stronie
    Dokładne wyniki dostępne są na stronie internetowej http://www.rugby.far.org.pl. Zapraszamy do śledzenia strony i fanpage’a na Facebooku. Tam znajdą Państwo informacje na temat wszystkich turniejów rugby na wózkach odbywających się na terenie całej Polski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.