Radni skarżą na przewodniczącą

Radni Mateusz Stanaszek i Piotr Kwiatkowski złożyli do wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego skargę na przewodniczącą rady gminy Danutę Trzaskowską. Twierdzą, że w trakcie sesji rady miejskiej bezprawnie oraz zupełnie nie dopuszczała ich do głosu.

karczew herb

W uzasadnieniu skargi czytamy m.in. „Przewodnicząca kilkakrotnie ode- brała głos radnym Piotrowi Kwiatkowskiemu oraz Mateuszowi Stanaszkowi, kiedy dopytywali m.in. o kwestie nierównego traktowania radnych w przypadku publikacji oświadczeń w wydawanej przez Urząd Miejski w Karczewie gazecie „Głos Karczewa”, a także niezgodnego z przepisami sposobu prowadzenia przez nią obrad”. Do opisanej sytuacji miało dojść 30 marca, w trakcie obrad sesji rady miejskiej. Radni załączyli więc do skargi nagrania obrad sesji.

Zapytany przez nas o przyczynę złożenia skargi radny Stanaszek tłumaczy: – Jednym z powodów jest notoryczne niedopuszczanie nas do głosu, czy to na sesjach, czy komisjach, szczególnie w sytuacjach, gdy zaczynamy zadawać trudne pytania, np. dotyczące kwestii publicznego rejestru umów. Dwóch młodych radnych uznaje się powszechnie za opozycyjnych w stosunku do radnych skupionych wokół burmistrza Dariusza Łokietka. Radni Stanaszek i Kwiatkowski tłumaczą jednak, że nie prowadzą agresywnej polityki. Przekonują, że zanim złożyli oficjalną skargę, próbowali wyjaśnić zaistniałą sytuację.

– Podczas przedostatniej sesji rady miejskiej apelowałem do pani przewodniczącej, aby zakończyła swoje praktyki. Nastąpiło to jeszcze przed złożeniem skargi. Kierujemy się losem mieszkańców, dlatego też prezentowanie naszego stanowiska na sesjach i komisjach jest dla nas priorytetowe. W przeciwnym wypadku dochodzi do sytuacji, w której głos wyborców zostaje pominięty, a nasze podstawowe uprawnienie do występowania w ich imieniu zostaje nam odebrane. Z tego względu zdecydowaliśmy się wystąpić do Wojewody Mazowieckiego. To nie jest kwestia konfliktu między nami a niektórymi radnymi, bo my żadnej wojny przecież nie prowadzimy – przekonuje Piotr Kwiatkowski.

Czy przewodnicząca rady miejskiej rzeczywiście bezprawnie odbierała głos radnym? Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Przewodnicząca rady miejskiej ma więc dbać o utrzymywanie porządku w trakcie spotkań radnych. Przewodnicząca karczewskiej rady miejskiej Danuta Trzaskowska odmówiła komentarza w tej sprawie, dopóki Wojewoda Mazowiecki nie rozpatrzy skargi. Jeśli zarzuty radnych się potwierdzą, to wojewoda zobowiąże przewodniczącą do zmiany postępowania – pełni on bowiem jedynie funkcję nadzorczą nad jednostkami samorządu terytorialnego. Co może z kolei zrobić rada miasta? Ewentualne odwołanie przewodniczącego rady miejskiej może odbyć się wyłącznie na wniosek 1/4 składu rady lub drogą rezygnacji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.