Jak to się robi w Polsce

W czwartek, 7 maja w naszej redakcji gościliśmy ukraińskich żurnalistów, którzy do Polski przyjechali w ramach projektu organizowanego przez polskie Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś, lwowski Ośrodek Badań Informacyjnych „Meridian” i Instytut Technologii Politycznych.

 Ukraińscy dziennikarze z wizytą w redakcji „Linii Otwockiej”
Ukraińscy dziennikarze z wizytą w redakcji „Linii Otwockiej”

Podczas wizyty studyjnej w Polsce ukraińscy dziennikarze i ukraińskie dziennikarki mogli dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje w Polsce reforma samorządowa – jakie daje korzyści i jakie rodzi problemy oraz jak w warunkach reformy działają media lokalne. W tym celu spotkali się m.in. z Marcinem Święcickim – posłem na sejm koordynującym prace międzynarodowej grupy eksperckiej ds. reformy samorządowej na Ukrainie.

O funkcjonowaniu samorządu i roli mediów w życiu lokalnej społeczności dyskutowano również podczas wizyty w naszej redakcji. Ukraińscy koledzy i koleżanki „po fachu” pytali nas m.in. o współpracę lokalnej gazety z władzami samorządowymi. Interesowały ich również ekonomiczne aspekty wydawania naszego tygodnika. Dziennikarskie spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w restauracji „Stylowa”, podczas którego wymieniano się zawodowymi doświadczeniami oraz dyskutowano o konflikcie na Ukrainie.

Podczas wizyty w powiecie ukraińscy goście spotkali się także z burmistrzem Stanisławem Kruszewskim. W józefowskim magistracie zostali zapoznani m.in. ze strukturą samorządu gminnego oraz budżetem miasta. Dziennikarze odwiedzili także józefowskie gimnazjum, Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Ziemi Otwockiej.

W ramach projektu „Ukraińska Szkoła Dziennikarstwa” do Polski przyjedzie łącznie 45 młodych dziennikarzy. Projekt jest finansowany w ramach Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.