Spółdzielnia chce nam zniszczyć osiedle!

Władze Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej chcą wcisnąć nowy blok w środek kameralnego osiedla Kmicica, gdzie rosną drzewa i jest plac zabaw. – My nie chcemy tego bloku. Nie możemy doprowadzić do tego, że będziemy żyli bez zieleni, zaglądając sobie do okien. Spółdzielnia chce w ten sposób zniszczyć walory naszego osiedla – mówią oburzeni mieszkańcy.

osm

Opatrzność nad nami czuwała, bo tak pewnie dopiero po walnym zgromadzeniu dowiedzielibyśmy się, że powstaje u nas blok. Nikt nie pytał o zdanie rady osiedla i nie mówił, że jest taki pomysł – mówi Anna Matosek, jedna z mieszkanek osiedla Kmicica. To ona przypadkiem dowiedziała się, że   na terenie, gdzie rosną sosny i jest plac zabaw, OSM planuje wybudować blok na 12 mieszkań z parkingiem podziemnym i kilkoma miejscami parkingowymi obok.

– Byliśmy zszokowani i oburzeni tym pomysłem. Mój mąż był u zastępcy prezesa OSM, żeby to potwierdzić, mieszka on od pewnego czasu na naszym osiedlu. Jako jedyny argument usłyszał, że on nie widzi, żeby na tym placu zabaw bawiły się jakieś dzieci. Owszem matki z dziećmi rzadko tu przychodzą, bo tu nic nie ma. Podejrzewamy, że celowo doprowadzano ten plac zabaw do ruiny, bo pan prezes zamierza tutaj postawić blok – sugeruje mieszkanka.

Informacja o pomyśle rozeszła się błyskawicznie. W ciągu kilku dni mieszkańcom udało się zawiązać komitet, który walczy z pomysłem władz OSM. Zebrano już podpisy pod pismem protestacyjnym, które zostanie przekazane do władz spółdzielni, a także do prezydenta Otwocka i wszędzie tam, jak mówią mieszkańcy, gdzie będą mogli uzyskać pomoc.

W spółdzielni dowiedzieliśmy się, że w ten sposób wykorzystuje się wolne miejsce na osiedlu pod inwestycje, aby wypracować zysk dla OSM. Planuje się, że budowa nowego bloku ma ruszyć w przyszłym roku, aby ukończyć ją w 2017 r. Mieszkańcy nie chcą takiego „prezentu”. – Wartość naszych mieszkań spadnie. Poza tym trzeba będzie wyciąć zdrowe drzewa. Ten blok będzie rzucał duży cień na pozostałe budynki. W spółdzielni usłyszałem, że u nas na osiedlu nie ma dzieci, tylko są starzy ludzie, więc plac zabaw jest niepotrzebny – żali się Wiesław Kołodziejczyk, przedstawiciel rady osiedla Kmicica. – Będziemy protestowali do skutku. Jesteśmy zdecydowani iść do sądu – dodaje pani Anna.

Budowa bloku nie jest jeszcze przesądzona. Podczas walnego zebrania członków OSM, które odbędzie się 27 maja, poddana pod głosowanie zostanie uchwała w sprawie określenia zasad organizacyjno-finansowych budowy nowego bloku przy ul. Kmicica 3 w Otwocku. Jeżeli zostanie przegłosowana, to blok powstanie, jeśli większość będzie przeciwna, budowy nie będzie. Teraz wszystko w rękach członków spółdzielni.

Taki tam, malutki budyneczek

Zapytaliśmy zastępcę prezesa OSM Jakuba Sudoła, skąd pomysł, aby na kameralnym osiedlu wybudować blok

  • Tam są działki typowo inwestycyjne, malutki budyneczek od strony garaży jest do wpisania w ten obszar. Jest to działka inwestycyjna, należąca nie do osiedla tylko do wszystkich spółdzielców. Powracamy do miejsc potencjalnie inwestycyjnych, które mamy. Takie miejsce jest jeszcze przy ul. Karczewskiej i na osiedlu przy ul. Armii Krajowej, tam też przymierzamy się  do inwestycji. Spółdzielnia przez to, że buduje co roku, generuje dochody, które są później dzielone na fundusz remontowy i dla członków spółdzielni. Na osiedlu Kmicica nie brakuje zieleni. Powstało w latach 60. i było pierwszym osiedlem spółdzielni, więc i mieszkańcy przez 40 lat już tak się przyzwyczaili, że teraz buntują się przeciw takiej inwestycji. Natomiast informacje o tym, że placu zabaw nie będzie, są grubo przesadzone i nieprawdziwe. Plac zabaw zostanie, tam jest dużo miejsca. Chcemy wybudować malutki budynek na 12 mieszkań, taki punktowiec. Najbardziej odczuliby tę zmianę mieszkańcy drugiej klatki budynku Kmicica 5. Na pozostałe budynki nie ma on oddziaływania.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.