Lali wodę i bawili się do rana

Piękna słoneczna pogoda, mnóstwo atrakcji oraz tłum dobrze bawiących się uczestników – tak było podczas biesiady strażackiej zorganizowanej w Gliniance z okazji obchodów dnia strażaka
straż1
Policyjny pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie biesiadników

 

Święty Florian, patron strażaków, był w tym roku łaskawy dla druhów z gminy Wiązowna. W sobotę, 2 maja, czyli w dniu zaplanowanych obchodów strażackiego święta w Gliniance, od rana było słonecznie. A samo świętowanie rozpoczęło się od mszy celebrowanej przez proboszcza tamtejszej parafii ks. Krzysztofa Krzesińskiego. Po nabożeństwie wszyscy przenieśli się na przykościelny plac, gdzie odznaczono wyróżniających się druhów, a także młodzież z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (szczegóły w ramce).

Część artystyczną rozpoczęły panie z glinieckiego Koła Gospodyń Wiejskich z wiceprzewodniczącą rady gminy Wiązowna Ireną Nowak. Występy sceniczne nie były jednak jedyną atrakcją. Organizatorzy zadbali o rozrywkę zarówno dla starszych, jak i młodszych. Chętni dorośli mogli wczuć się m.in. w rolę strażaka ratownika i w symulatorze pożaru, czyli w tzw. komorze dymnej, w pełnym rynsztunku z aparaturą powietrzną na plecach penetrować pomieszczenie w poszukiwaniu poszkodowanych. Jedną z pierwszych ochotniczek była mieszkanka Dziechcińca Magda Rodak. – O matko, ciężko było!

W pewnej chwili straciłam orientację i mimo że wiedziałam, że jestem bezpieczna, to się przestraszyłam. Po tym doświadczeniu mam ogromny szacunek dla strażaków i jestem wdzięczna, że ktoś tę robotę za mnie robi – powiedziała tuż po wyjściu z komory pani Magda.

Maluchy chętnie korzystały z dmuchanych zjeżdżalni i trampolin, a mniej aktywni uczestnicy mogli pobiesiadować przy kieł-basce z grilla i strażackiej grochówce serwowanej przez druhów z OSP Józefów. Dla chętnych był pokaz i możliwość przejażdżki „wypasionymi” motocyklami, które prezentowała Grupa Turystyczno-Motocyklowa. Kolejną atrakcją był pokaz tresury psów służbowych przez otwockich policjantów. Aspiranci Marek Terczyński i Artur Gniadek oraz owczarek „Afis” zaprezentowali akcję obezwładniania niebezpiecznego przestępcy. Wyrazy uznania i oklaski mieszały się z płaczem przerażonych dzieci, gdy pies atakował „przestępcę”.

Wieczorem na scenie zagrał zespół Spike z Białegostoku. Przy dźwiękach disco polo zabawa trwała aż do nocy.

Wyróżnienia

  • Odznakę „Zasłużony strażak” otrzymali: Wojciech Ekert i Łukasz Cacko  (OSP Glinianka)
  • Odznaczenie „Wzorowy strażak”: Jacek Faliński, Sławomir Marcysiak,  Daniel Szczęsny i Dariusz Dąbrowski  (OSP Malcanów)
  • Brązowy medal „Za zasługi  dla pożarnictwa”: Radosław Lewandowski i Radosław  Dąbrowski (OSP Malcanów)
  • Odznaczenia za długoletnią służbę: Jan Cacko (OSP Malcanów) – wysługa 35 lat Andrzej Piwek (OSP Malcanów)  – wysługa 30 lat; Tomasz Bogucki, Jacek Faliński (OSP Malcanów) – wysługa 25 lat Radosław Dąbrowski, Karol Sokolik (OSP Malcanów) – wysługa 10 lat Andrzej Baran, Wojciech Cacko, Marek  Cieślak, Marcin Dąbrowski, Karol Konowrocki, Sławomir Marcysiak, Wojciech Sokolik, Andrzej Wesołowski, Bartłomiej Wesołowski (OSP Malcanów) oraz Wojciech Ekert (OSP Glinianka) – wysługa 5 lat
  • Ponadto srebrnymi odznakami MDP (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza) uhonorowano: Tomasza Ekerta, Dawida Rosika, Mateusza Książka, Kamila Dyzię i Krzysztofa Rafała (wszyscy OSP Glinianka). Brązowe odznaki MDP otrzymali: Marlena Sokół, Martyna Sokół, Sandra Mucha, Natalia Cacko, Gabriela Przysowa, Agata Kociszewska, Angelika Grzęda i Weronika Owczarska.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.