Zróbcie porządek z pijakami!

Mieszkańcy gminy mają już dość zakłócania porządku w miejscach publicznych przez osoby będące pod wpływem alkoholu. Narzekają również na stan bezpieczeństwa na drogach powiatowych i wojewódzkich.

Z mieszkańcami na debacie spotkali się komendant KPP Otwock Robert Kokoszka, wójt Stanisław Wirtek, komendant komisariatu policji w Karczewie Dariusz Sadoch oraz kierownik posterunku w Sobieniach-Jeziorach Maciej Jenda
Z mieszkańcami na debacie spotkali się komendant KPP Otwock Robert Kokoszka, wójt Stanisław Wirtek, komendant komisariatu policji w Karczewie Dariusz Sadoch oraz kierownik posterunku w Sobieniach-Jeziorach Maciej Jenda

W środę, 6 maja w świetlicy wiejskiej w Sobieniach-Jeziorach odbyła się już druga w tym roku debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu. Podczas spotkania współorganizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Otwocku i władze gminy Sobienie-Jeziory mieszkańcy przekazali policjantom i przedstawicielom samorządu uwagi oraz wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa. – Tego typu spotkania mają na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Pozwalają także na wymianę informacji między policją a mieszkańcami o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wspólnie wypracowane metody ich eliminowania – podkreślał podczas wprowadzenia do debaty Jarosław Sawicki, rzecznik prasowy KPP w Otwocku.

Uczestnicy debaty nie mieli wątpliwości co do tego, że największym problemem są osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych. – Niestety w tej grupie prym wiodą młodzi ludzie. Piją na przystankach, w okolicach sklepów, a park w centrum Sobieni-Jezior traktują jako bar czynny przez 24 godziny – skarżą się mieszkańcy. Krytycznie wypowiedzieli się również o lokalu działającym w centrum miejscowości.

– Rozumiemy, że młodzież musi mieć jakiejś miejsce do spotkań, ale czy ten bar musi być czynny do ostatniego gościa? Często się zdarza, że pijana młodzież wytacza się z niego o czwartej nad ranem i dalej urzęduje już pod naszymi oknami. Jest głośno, są przekleństwa, tłuczone szkoło. Czy nie można z tym zrobić porządku? – pytali mieszkańcy.

– W takich sytuacjach proszę nas informować. Na każde zgłoszenie w sprawie zakłócenia porządku będziemy reagować. Proszę tylko nas o tym powiadamiać – apelował mł. insp. Robert Kokoszka, komendant KPP w Otwocku.

Uczestnicy debaty mieli również wiele uwag odnoszących się do stanu bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich i powiatowych przebiegających przez teren gminy. Mieszkańcy zwracali uwagę na zły stan nawierzchni i brak skuteczniejszego oznakowania na drodze wojewódzkiej nr 801, szczególnie na skrzyżowaniach w Sobieniach-Jeziorach i Dziecinowie. Zgłoszono również potrzebę budowy chodników i przejść dla pieszych, m.in. na ulicy Piwonińskiej.

Niestety na pytania i uwagi mieszkańcy nie uzyskali odpowiedzi. W debacie nie uczestniczył nikt z władz powiatu otwockiego i kierownictwa Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, choć wystosowano do nich zaproszenie. – Wielokrotnie wnioskowaliśmy zarówno do wojewódzkich, jak i powiatowych drogowców o poprawę bezpieczeństwa na zarządzanych przez nich drogach. Niestety bezskutecznie. Szkoda, że pomimo otrzymania zaproszenia nikt z instytucji odpowiedzialnych za te drogi nie pojawił się dziś na debacie – komentował wójt Stanisław Wirtek. – Mogę państwa zapewnić, że zgłaszane przez państwa uwagi przekażemy zgodnie z kompetencjami do odpowiednich władz i instytucji – dodał komendant Kokoszka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.