Weekend z Marią

Na co dzień są miejscem badań naukowców, pracy inżynierów i chemików, ale 30 i 31 maja zostaną otwarte dla zwiedzających. Reaktor „Maria”, Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych – to tylko niektóre z miejsc, które będzie można bezpłatnie zwiedzić w najbliższą sobotę i niedzielę.

ncbj

Na tę wyjątkową wycieczkę po Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku zapraszamy od godz. 9.00 do 18.00, kiedy odbędą się dni otwarte ośrodka. Ze względu na specyficzne uwarunkowania i przepisy bezpieczeństwa trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty (ew. tymczasowy) lub legitymację szkolną. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów, może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej. Kierując się wymogami bezpieczeństwa, na większości tras wprowadzono ograniczenia wiekowe. Dlatego dla młodszych uczestników, poniżej 11 lat, przygotowano specjalne zabawy z fizyką oraz inne atrakcje.

Zwiedzamy tylko z przewodnikiem
Zwiedzanie wszystkich miejsc możliwe będzie jedynie z przewodnikiem NCBJ w specjalnie zorganizowanych na miejscu grupach. Każdy przed wejściem na teren ośrodka będzie mógł wybrać jedną trasę lub kilka tras tematycznych, którymi będzie chciał podążać. Należy pamiętać, że każda z nich zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Te będą przyjmowane na miejscu, na oznaczonych stanowiskach. Na głodnych, nie tylko wiedzy, czekać będzie bar instytutu, który zapewni specjalnie przygotowany odpłatny catering.

10 tras zwiedzania
Na terenie ośrodka, zajmującego 44 hektary powierzchni, będzie można wybrać aż 10 różnych tras zwiedzania: trasa 1 – Reaktor „Maria”, trasa 2 – Model elektrowni jądrowej, trasa 3 – Centrum Informatyczne Świerk, trasa 4 – Fizyka jądrowa na rzecz medycyny, trasa 5 – Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, trasa 6 – OR Polatom (uwaga – możliwość zwiedzania tylko w sobotę, 30 maja), trasa 7 – Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, trasa 8 – Zabawy z fizyką (dla młodzieży 11-15 lat), trasa 9 – Fizyka jądrowa w ochronie granic państwa, trasa 10 – Działo plazmowe.

Jak dojechać?
Na dni otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami obsługującymi trzy trasy. Wyruszających z Otwocka zabierze autobus rozpoczynający trasę od ulicy Świderskiej (przystanek ZTM Orla 01) o godzinie 9.00, 10.00 i 11.00, z przystankiem pośrednim na ul. Andriollego przed rondem. Powroty do Otwocka zapewniono o godzinie 13.00, 15.00 i 17.00. Szczegółowe informacje dotyczące Dni Otwartych NCBJ znajdują się na stronie: http://www.ncbj.gov.pl. W razie pytań podajemy numer telefonu: 22 273-16-12.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.