„Z czym się je” trzeci sektor?

Fundacja Pro Homini z Otwocka już drugi rok z rzędu została doceniona przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) i otrzymała duży grant na realizację projektu skierowanego do lokalnej młodzieży. Na 1400 organizacji zajęła 33 miejsce.

proho

FIO został ustanowiony przy Departamencie Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, by wspierać organizacje pozarządowe w działaniach propagujących społeczeństwo obywatelskie. Taki właśnie jest cel dwuletniego projektu zatytułowanego „Razem z nami NGO-sami!” realizowanego przez otwocką fundację.

Są środki na projekty młodzieżowe
– NGO to organizacje pozarządowe, tzw. trzeci sektor. Pomysł projektu zrodził się z potrzeby doinformowania społeczeństwa o działalności trzeciego sektora i zachęcenia mieszkańców naszego powiatu do działań na rzecz wspólnego dobra. Mało osób kojarzy „z czym się je” ten trzeci sektor. Dlatego też postanowiliśmy rozpowszechnić działania NGO, ale przede wszystkim  upublicznić dobre praktyki z działań organizacji pozarządowych naszego powiatu – opowiada Justyna Górnowicz z Pro Homini.

– Efektem projektu będzie swoista mapa organizacji pozarządowych z naszego terenu i ich działań, dobrych praktyk, które od lat obserwujemy i podziwiamy. Ukaże się to w regularnej publikacji, której kształt określą beneficjenci projektu, czyli młodzież w wieku 11-15 lat. Tu serdecznie zapraszamy do zgłaszania się do projektu, właśnie jesteśmy na etapie rekrutacji – dodaje Grażyna Mazur, prezes fundacji.

Warto się zgłaszać, ponieważ w przyszłym roku młodzież, po odbyciu wizyt studyjnych w różnych NGO powiatu otwockiego, otrzyma od Pro Homini środki, dzięki którym przygotuje autorski projekt i będzie mogła go wdrożyć w życie, tworząc w naszej przestrzeni coś, co przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom.

– Jesteśmy dumni z przyznania nam tego grantu, bo uplasowaliśmy się na bardzo wysokiej pozycji: na 1400 organizacji zajęliśmy 33 miejsce, z liczbą 197 punktów na 205 możliwych. Mamy nadzieję, że jest to miarą potrzeby i ważności rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i aktywizacji mieszkańców do działań dla wspólnego dobra – podkreśla Grażyna Mazur.

Biznes społecznie zaangażowany
Pro Homini od dawna już realizuje z sukcesem podobne przedsięwzięcia. Ma na koncie dwie publikacje przewodników tworzonych przez dzieci i młodzież dla ich rówieśników. Promuje też tzw. CSR (Corporate Social Responsiblity), czyli biznes społecznie zaangażowany. Jest to istotny, a zarazem chętnie przez firmy podejmowany wątek społecznej odpowiedzialności biznesu. Okazuje się bowiem, że zaangażowanie w sprawy społeczeństwa nie jest sprzeczne z celami ekonomicznymi. Wręcz przeciwnie, wiele firm już to odkryło i z powodzeniem łączy ze swoją strategią biznesową, ponieważ dzięki CSR pomagają, budując zarazem swój pozytywny wizerunek, co sprzyja rozwojowi firmy.

– Przykładem lokalnym może być salon fryzjerski DIVA, mieszczący się przy ul. Andriollego 16, lokal 9. Jego właścicielka, Kamila Kędziorek, mimo że nie prowadzi NGO, w ramach swoich działań zawodowych i wolontariackich strzyże osoby będące w potrzebie, np. naszych beneficjentów, całkiem bezpłatnie. Od kilku lat jest również wolontariuszem Szlachetnej Paczki, wspiera osoby borykające się z uzależnieniami. Podobne doświadczenia mamy z pracownikami sali zabaw Ługi Bugi dla dzieci, a w szczególności z panią Karoliną Trzaskowską, menedżerką tego miejsca. Bezinteresowną pomoc otrzymujemy też zawsze od Klubu Batory prowadzonego przez kierownik Annę Pik i Patryka Popisa. Zatem z tymi postawami obywatelskimi na naszym terenie nie jest źle! Wierzymy także, że będzie coraz lepiej. Wskaźnikiem tego jest projekt uchwały budżetu obywatelskiego, jaki, miejmy nadzieję, zatwierdzi prezydent i wprowadzi  rada naszego miasta – podkreśla Justyna Górnowicz.

Zainteresowani udziałem w projekcie „Razem z nami NGO-sami!” mogą się zgłaszać do organizatorów: Fundacja na Rzecz Przeciwdziałania Marginalizacji Społecznej Pro Homini, ul. Mazowiecka 10, Otwock, e-mail:  biuro@prohomini.pl, http://www.prohomini.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.