Zapomnieli o 100-leciu miasta

W 2016 roku Otwock będzie obchodził jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich. A o przygotowaniach do tak ważnego święta nic nie słychać…

celeb

Czasu na zorganizowanie uroczystych obchodów zostało niewiele, zwłaszcza że wszystko jest jeszcze w powijakach. Podczas sesji rady miasta 21 maja radny Wojciech Dziewanowski wywołał do tablicy prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka i przewodniczącego rady miasta Jarosława Margielskiego. Zapytał ich, czy odbyły się już jakiekolwiek spotkania poświęcone organizacji jubileuszu. – W budżecie prawie nie ma na to pieniędzy, a czas leci. Poprzednia rada miasta bardzo mocno podkreślała, że przygotowania powinny się zacząć najpóźniej w styczniu 2015 roku, żeby obchody miały jakikolwiek sens i były przygotowane na miarę 100-lecia miasta. Na komisji kultury ani razu ten temat nie był poruszany. Napisanie chociażby książki  nie jest kwestią tygodnia tylko miesięcy – zwrócił uwagę Dziewanowski.

Dotychczas odbyło się w tej sprawie jedno spotkanie. – Rozmawiałem z panią wiceprezydent na ten temat. Zadeklarowała, że zostanie powołany zespół, który będzie się zajmował organizacją obchodów stulecia miasta. Środków w tegorocznym budżecie na ten cel nie ma, bo ten zespół powinien działać w ramach dotychczasowego wynagrodzenia. Komisja  kultury oddeleguje  do zespołu dwóch radnych, którzy będą wymieniać informacje i przekazywać je radzie miasta – odpowiedział Margielski.

– Takich oficjalnych spotkań na dużą skalę nie było, ale zarówno organizacje współpracujące z nami, jak i wydział kultury do tej uroczystości będą się przygotowywać. Najpierw będziemy chcieli określić finanse, jakie będą potrzebne, żeby przy tworzeniu budżetu na przyszły rok je przeznaczyć – dodał prezydent Szczepaniak.

Radny Dziewanowski przypomniał, jakie plany miała poprzednia rada. – Mówiliśmy o obchodach trwających parę miesięcy. To nie znaczy, że miałyby się one odbywać dzień w dzień, ale też żeby nie ograniczać się do jednej dużej imprezy. Uroczystości miały odbywać się od kwietnia, a apogeum miało nastąpić w listopadzie – poinformował radny.

– To jest znaczący jubileusz, na pewno nie zabraknie cyklu imprez kulturalnych i sportowych. Nasze instytucje pozarządowe też będą chciały to wydarzenie dowartościować – wyjaśnił prezydent. Jarosław Margielski dodał, że do rady już wpłynęły propozycje gotowych publikacji, m.in. o zasłużonych mieszkańcach Otwocka. Dowiedzieliśmy się, że jest też pomysł nagrania płyty z muzyką z okazji jubileuszu.

W czwartek, 28 maja o godz. 15 odbędzie się  posiedzenie komisji kultury poświęcone obchodom. Wszystkich, którzy mają pomysł, jak należałoby je uczcić, zapraszamy na spotkanie. Mamy nadzieję, że organizacja tak ważnego wydarzenia nabierze w końcu tempa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.