Przejdą na zielonym

Uczniowie Szkół Podstawowych nr 5 i 6 oraz ich rodzice mogą odetchnąć z ulgą. Na newralgicznych skrzyżowaniach przy obu podstawówkach powstaną latem sygnalizacje świetlne
Na Majowej jest duży ruch i nawet przejście przez pasy  bywa niebezpieczne
Na Majowej jest duży ruch i nawet przejście przez pasy bywa niebezpieczne

Bezpieczeństwo dzieci to wartość najwyższa, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Dlatego miasto sukcesywnie buduje światła przy otwockich szkołach, przy których panuje natężony ruch. Takie sygnalizacje są już przy SP nr 12 i SP nr 1. Trudne i niebezpieczne, ze względu na pędzące samochody i ograniczoną widoczność, są też skrzyżowania ulic Tysiąclecia i Rycerskiej w pobliżu „Szóstki” oraz Majowej i Słowackiego koło „Piątki”.

O sygnalizację obok tej ostatniej placówki grupa mieszkańców Świdra walczyła od dawna. Napisali petycję do władz powiatu (ponieważ jest to droga powiatowa) i zebrali ponad 500 podpisów. Zwolennicy inwestycji kładli nacisk na to, że ulica Majowa jest głównym szlakiem komunikacyjnym w Świdrze, samochody jeżdżą nią bardzo szybko i przeważnie nie zwracają uwagi na obowiązujące ograniczenia prędkości oraz znaki ostrzegawcze.

A przecież bezpośrednio przy tym skrzyżowaniu znajduje się nie tylko szkoła, ale też Przedszkole nr 15, a w sąsiedztwie również Rodzinne Centrum Zdrowia, Patkowe Przedszkole, kościół przy ul. Sowińskiego. Codziennie przechodzą tamtędy uczniowie udający się do Gimnazjum w Mlądzu, idąc na pobliski przystanek.
Bardzo uczęszczana jest też jedna z głównych wylotówek z miasta na Warszawę, w stronę Wału Miedzeszyńskiego, czyli ciąg ulic: Wawerskiej, Portowej, Rycerskiej i Mieszka I. Kierowcy potrafią „depnąć”, a tam, gdzie Rycerska krzyżuje się z ulicą Tysiąclecia, codziennie przebiegać muszą uczniowie SP nr 6. Od września to się skończy, ponieważ sprawą udało się w końcu zainteresować władze miasta.

– Inwestycja jest wpisana do budżetu. Ruszamy z dokumentacją, robimy projekty i ogłaszamy przetargi. Zrobimy wszystko, by obie sygnalizacje były gotowe najpóźniej na koniec sierpnia, żeby od nowego roku szkolnego dzieci bezpiecznie szły do obu szkół – informuje Anna Gut, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

One thought on “Przejdą na zielonym

  • 1 czerwca 2015 o 17:30
    Permalink

    Szkoda że druga z lokalizacji przy SP6 nie jest wymieniona. Od strony ul.Kraszewskiego jest kilkadziesiąt bloków, z których dzieci też chodzą do SP6. Ruch tutaj niewiele mniejszy od tego na Rycerskiej, no ale widać urzędnicy uznali że jak łądnie oświetlą drogę i dadzą migające świąteczne światełka w drodze to już kierowcy zwolnią. Naiwność 🙁

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.