Filtr na smród

Mieszkańcy Karczewa wreszcie odetchną z ulgą. Firma Kemos, odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach w mieście, buduje przy zakładzie nowoczesny biofiltr, który oczyści powietrze z przemysłowego smrodu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, filtr będzie gotowy najpóźniej za sześć tygodni.

kemos

O budowie filtra poinformowali przedstawiciele Kemosu oraz SuperDrob S.A. podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska oraz Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

– Zaprosiliśmy dyrektora zakładu SuperDrob S.A. Tadeusza Baranowskiego i dyrektora Kemosu Witolda Sieńskiego, który zadeklarował już rozpoczęcie budowy biofiltra. Firma Kemos ma już wszystkie pozwolenia na budowę. Dyrektor wspomniał, że budowa może potrwać do sześciu tygodni, ale nie wykluczył, że potrwa krócej, do czterech tygodni, jeśli tylko warunki pogodowe będą temu sprzyjać. Na spotkaniu przedstawił radnym zasady funkcjonowania biofiltra. Deklarował, że odór będzie praktycznie niewyczuwalny, ponieważ jest to niezwykle zaawansowana technicznie konstrukcja. Biofiltr stanie w okolicach siedziby firmy Kemos – tłumaczy radny Piotr Trzaskowski, który był obecny na spotkaniu z przedstawicielami firm.

W jaki sposób biofiltr oczyści karczewskie powietrze? Smród z zakładów trafia do betonowej konstrukcji, gdzie jest mieszany z powietrzem z komory wentylacyjnej. Potem do akcji wkraczają mikroorganizmy, które rozkładają fetor na dwutlenek węgla i wodę.

Budowa filtra będzie w całości sfinansowana przez Kemos. Firma, która od lat przetwarza odpady drobiowe dostarczane przez zakłady SuperDrob S.A., wielokrotnie próbowała wprowadzać rozwiązania mające ograniczyć przykry zapach, wyjątkowo uciążliwy zwłaszcza latem. Budowa filtra ma zniwelować problem do minimum.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.