Grunt to dzierżawa

Właściciele pawilonów handlowo-usługowych przy Szkole Podstawowej Nr 1 mogą zapomnieć o wykupie gruntu, na którym stoją ich obiekty. Radni i prezydent są zgodni, że miastu bardziej opłaca się dzierżawa tego terenu niż jego sprzedaż.
Władze nie widzą interesu w sprzedaży kupcom terenu pod pawilonami
Władze nie widzą interesu w sprzedaży kupcom terenu pod pawilonami

Stowarzyszenie Właścicieli Pawilonów Handlowo-Usługowych „Mini Bazarek przy Szkole” wystąpiło do władz miasta o zgodę na wykup dzierżawionego terenu z pominięciem procedury przetargowej.

 – Ten budynek kosztował nas ok. ośmiu milionów złotych, chcielibyśmy załatwić sprawę własności gruntu, żebyśmy byli właścicielami budynku łącznie z terenem, to by nam ułatwiło życie. Dzierżawcami jesteśmy od 22 lat. W czerwcu 2017 roku kończy nam się umowa dzierżawy z miastem, chcielibyśmy wcześniej wykupić ten teren – mówi Jan Bajer, przewodniczący stowarzyszenia.

Działka, na której znajduje się budynek handlowy przy ul. Karczewskiej 14/16, to 758 m2 plus 250 m2 pod istniejące parkingi. Do kasy miasta z tytułu dzierżawy tego gruntu za 2014 rok wpłynęło
59 119 zł. Do tego trzeba jeszcze dodać podatek od nieruchomości w wysokości 20 805 zł. W przypadku sprzedaży terenu podatek ten byłby nadal odprowadzany.

Radni z komisji gospodarki miejskiej na posiedzeniu komisji 26 maja jednogłośnie sprzeciwili się wnioskowi kupców. – Tak jak byłem przeciwny sprzedaży „Adrii”, tak i tu nie powinniśmy się zgadzać na sprzedaż, tylko ciągnąć dzierżawę – uważa Wojciech Dziewanowski. Tego samego zdania jest przewodniczący komisji Jakub Kosiński.

– Dochody roczne z dzierżawy są znaczne dla budżetu miasta, a sprzedaż działki jest jednorazowym przychodem do budżetu. Patrząc perspektywicznie na sytuację finansową miasta, to się  nie kalkuluje – stwierdził Kosiński.

Przeciwny sprzedaży jest też wiceprezydent Piotr Stefański. – Je-żeli mamy podpisaną na dobrych warunkach umowę wieczystej dzie-rżawy, to nie widzę konieczności wyprzedania tego majątku – twierdzi wiceprezydent. Droga do wykupu gruntów przez kupców jest więc zamknięta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.