Nauka się opłaci

Do tej pory stypendia za wybitne osiągnięcia dostawali od miasta tylko sportowcy. Ale już wkrótce za bardzo dobre wyniki w nauce nagradzani mogą być także otwoccy uczniowie.
Najbliższe obrady  komisji, która rozpatruje wnioski o przyznanie wsparcia, odbędą się pod koniec  czerwca
Najbliższe obrady komisji, która rozpatruje wnioski o przyznanie wsparcia, odbędą się pod koniec
czerwca

Wśród otwockich radnych powstała inicjatywa, żeby stworzyć fundusz stypendialny dla dzieci, które byłyby nagradzane za najlepsze osiągnięcia w nauce, kulturze i sztuce. Przygotowywany jest właśnie projekt uchwały w tej sprawie. Obecnie na stypendia od miasta mogą liczyć tylko sportowcy. Co roku na ten cel przeznaczane jest ok. 360 tys. zł z budżetu.

– Jeśli środki nie zostaną wykorzystane na stypendia sportowe, to czy jest możliwość przyznawania stypendiów dla najlepszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz za osiągnięcia w kulturze i sztuce? Żeby nie nagradzać tylko za wyniki sportowe, co wiemy, że kończyło się na finansowaniu pierwszej drużyny OKS-u. Czy prezydent przychyliłby się do takiej koncepcji? – spytał Zbigniewa Szczepaniaka przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski na posiedzeniu komisji kultury 28 maja.

– Faktycznie stypendia powstały w zamierzeniu najpierw dla pierwszej drużyny OKS-u, która wtedy była jeszcze w II lidze. Potem do tych stypendiów dołączyli nie tylko piłkarze, ale i trenujący inne dziedziny sportu, także sportowcy niepełnosprawni. Za wyniki w nauce ze środków oświaty przyznawana jest nagroda prezydenta. Czy powiększyć ją o stypendia? Przemyślimy pomysł – odpowiedział prezydent.

Stypendia dla sportowców są przyznawane dwa razy w roku. Najbliższe obrady komisji, która rozpatruje wnioski o przyznanie wsparcia, odbędą się pod koniec czerwca. Do tego czasu prezydent ma wydać zarządzenie w sprawie powołania nowych osób do składu komisji stypendialnej. Są nimi radni z komisji kultury: Krzysztof Kłósek, Jarosław Margielski i Andrzej Sałaga.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.