Chórem chwalili Matkę Świętą

Maj to szczególny miesiąc dla wszystkich wierzących. W kościołach i przy kapliczkach odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej. Ale w tym miesiącu swoje święto mają też wszystkie mamy. Festiwal Pieśni Maryjnych, który odbywa się w parafii św. Wincentego à Paulo, łączy te niezwykłe wydarzenia. Jego uczestnicy już po raz trzeci śpiewem wielbili Maryję, swoją Matkę.
100-letnia Lira wystąpiła  w najliczniejszym składzie
100-letnia Lira wystąpiła w najliczniejszym składzie

To właśnie maj, a także zbliżający się Dzień Matki zainspirował nas przed trzema laty do zorganizowania takiego festiwalu – mówił przed rozpoczęciem koncertu jeden z jego pomysłodawców ks. Bogdan Sankowski, proboszcz parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku. W koncercie wystąpiły największe otwockie chóry, które pod opieką swoich dyrygentów zaprezentowały głównie repertuar maryjny. Zaśpiewały pieśni z różnych okresów dziejów polskich, ale także utwory klasyków, jak choćby „Ave Maria” Ludwiga van Beethovena czy „Resurexit” Jana Sebastiana Bacha. Były to zarówno utwory w języku polskim, jak i po łacinie. Wśród repertuaru pojawiły się utwory liturgiczne, ludowe, a także muzyka cerkiewna, z charakterystyczną niską tonacją. Wiele utworów zostało wykonanych w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach.

Koncert zaczął się od wyjątkowego występu wszystkich sześciu otwockich chórów, które wspólnie wykonały pieśń „Maryjo, Polski jesteś królową!”. Potem po kolei każdy chór prezentował swój festiwalowy repertuar. Najpierw zaśpiewał chór Andromeda ze Szkoły Podstawowej nr 6 pod dyrekcją Anny Ćwiklińskiej. Najmłodsi śpiewacy wysoko postawili poprzeczkę swoim kolegom z branży, gdyż do fantastycznych umiejętności wokalnych dołączyli elementy choreograficzne. Za ten występ, a szczególnie za wykonanie „Ave Maria”, uczniowie zebrali ogromne brawa od publiczności. Póżniej występowali kolejno: Chór Cantores Reginae Poloniae z parafii na Kresach pod dyrekcją Dominika Kozery, Chór Concordia działający przy Otwockim Centrum Kultury pod dyrekcją Jerzego Łysiaka, Chór Via Musica z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus z dyrygentem Sławomirem Łobaczewskim, a także najstarszy, obchodzący niebawem stulecie istnienia, Chór Lira z parafii św. Wincentego à Paulo pod dyrekcją Czesława Woszczyka.

Na zakończenie niemal półtoragodzinnego koncertu chóry wspólnie wykonały pieśń „Sancta Maria” Wolfganga Amadeusza Mozarta w specjalnie przygotowanej na tę okazję aranżacji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.