Za Kwiatkowskim i przeciw Traczykowi

Wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski otrzymał absolutorium za 2014 rok. Rada udzieliła mu poparcia niejednogłośnie. Dwóch radnych miało wątpliwości, czy głosowanie powinno odbywać się dla obecnego wójta, czy jego poprzednika. Zagłosowali więc nie dla Kwiatkowskiego, tylko przeciw Stefanowi Traczykowi.
Radny Floriańczyk przekonywał pozostałych, by głosowali przeciw udzieleniu absolutorium, bo faktycznie udzieliliby go poprzedniemu wójtowi, który będzie mógł się szczycić, że otrzymał je na rozpoczęcie  i zakończenie ośmiu lat swoich rządów w Celestynowie
Radny Floriańczyk przekonywał pozostałych, by głosowali przeciw udzieleniu absolutorium, bo faktycznie udzieliliby go poprzedniemu wójtowi, który będzie mógł się szczycić, że otrzymał je na rozpoczęcie i zakończenie ośmiu lat swoich rządów w Celestynowie

Obrady majowej sesji rady gminy miały w porządku w zasadzie tylko jeden punkt – głosowanie nad absolutorium dla wójta gminy za wykonanie budżetu w 2014 roku. Po złożeniu sprawozdania finansowego gminy, a także z wykonania ubiegłorocznego budżetu, które w imieniu wójta odczytała skarbnik Agnieszka Kurek, przedstawiono opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta była pozytywna, więc po przedstawieniu wniosku o udzielenie absolutorium przez przewodniczącego ko- misji rewizyjnej Stanisława Pawlaka wydawało się, że głosowanie będzie tylko formalnością. Tak się jednak nie stało, bo radni mieli wątpliwości.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał radny Henryk Floriańczyk, który nie zgodził się ani z opinią komisji rewizyjnej, ani z wnioskiem, wytykając śmiesznie niski poziom wykonania ubiegłorocznych inwestycji w stosunku do planów. Zwrócił uwagę, że niektóre inwestycje, nawet jeśli zostały zrealizowane, były zrobione pod publikę. – Obecny wójt nie ma nic wspólnego z ubiegłorocznym budżetem. W związku z tym ja tego wójta będę oceniał za rok. Będę głosował przeciw udzieleniu absolutorium, ale nie Witoldowi Kwiatkowskiemu, tylko Stefanowi Traczykowi – powiedział radny Floriańczyk.

Podobnego zdania był Wiesław Muszyński, który dodatkowo wykazał niejednoznaczność opinii RIO i również zadeklarował swój negatywny stosunek wobec udzielenia absolutorium. Z argumentami radnych trudno się nie zgodzić. W ubiegłorocznym budżecie wydatki inwestycyjne zostały wykonane na poziomie średnio około 8-10 procent, w wielu przypadkach nieznacznie przekraczając pięć procent. W Taborze, Podbieli, Ponurzycy, Lasku i Pogorzeli Warszawskiej wydatki w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 0 zł. Jednak prawo mówi wyraźnie, że absolutorium udziela się aktualnie urzędującemu wójtowi. I dlatego pozostali radni opowiedzieli się za jego udzieleniem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.