Gdzie tu wybudować oczyszczalnię?

Władze Celestynowa nadal są zainteresowane budową własnej oczyszczalni ścieków. Podczas wizyty w gminie Kołbiel celestynowscy samorządowcy dowiedzieli się, jak funkcjonuje miejscowa oczyszczalnia. Rozpatrywane są także kolejne lokalizacje na budowę tego typu obiektu.
oczyszczalnia sciekow kolbiel
Władze gminy Celestynów podczas sąsiedzkiej wizyty w Kołbieli zapoznały się z działalnością miejscowej oczyszczalni ścieków

O budowie oczyszczalni ścieków w Celestynowie mówi się już od kilku lat. W poprzedniej kadencji opracowano koncepcję budowy takiego obiektu. Wskazano nawet lokalizację – gminną działkę w Regucie, nieopodal trasy krajowej nr 50. Niestety, na planach poprzestano. Do pomysłu budowy własnej oczyszczalni ścieków wróciły nowe władze gminy. – Z jednej strony prowadzimy rozmowy z władzami Otwocka w celu obniżenia wysokich kosztów oczyszczania ścieków, jakie muszą ponosić mieszkańcy naszej gminy, ale z drugiej  nadal rozważamy budowę własnej oczyszczalni – mówi wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski. W tym celu samorządowcy z Celestynowa odwiedzili m.in. sąsiednią gminę Kołbiel, gdzie mogli zapoznać się z działającą tam oczyszczalnią ścieków.

– Podczas wizyty uzyskaliśmy szczegółowe informacje o parametrach oczyszczalni, zastosowanej technologii, wydajności i możliwości rozbudowy o dodatkowe kolektory. Rozmawialiśmy również o  kosztach budowy i eksploatacji. Podczas wizyty uzyskaliśmy bardzo cenną wiedzę – słyszymy  od wójta Celestynowa. – Rozmawialiśmy także o możliwościach współpracy w zakresie przesyłu ścieków i wody oczyszczonej. Wójt Kołbieli nie ukrywał, że największe szanse na współpracę w tym zakresie były wtedy, gdy obiekt powstawał. Niestety, jak podkreślał, ze strony ówczesnych władz Celestynowa nie było takiej woli. Dziś o taką współpracę będzie trudniej, choć nie można jej wykluczać – mówi Witold Kwiatkowski.

W najbliższych dniach celestynowscy samorządowcy planują wizytę w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, na terenie którego działa oczyszczalnia ścieków. Oczyszczone ścieki z wojskowej oczyszczalni najpierw rowem melioracyjnym, a potem rzeczką Antonika, ostatecznie zrzucane są do rzeki Świder.

– Chcemy zobaczyć ten obiekt i spotkać się z dowództwem jednostki, aby  porozmawiać o możliwościach nawiązania współpracy w zakresie oczyszczania ścieków. Być może są realne szanse na rozbudowę tego obiektu do rozmiaru pozwalającego na przyjęcie ścieków również z gminnej sieci kanalizacyjnej – mówi wójt Celestynowa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.