Nie chcemy smrodu i śmieci!

„Mamy dość tego smrodu“, „Nie chcemy śmieci z Warszawy, „Otwock uzdrowisko, a nie wysypisko “ – krzyczeli mieszkańcy Gliny, Pogorzeli, Jabłonny i Świerku w proteście społecznym przeciwko budowie nowych i rozbudowie istniejących instalacji zagospodarowania odpadów.
prot
W proteście wzięło udział ponad 300 mieszkańców Otwocka i okolic

W sobotę, 13 czerwca przed południem atmosfera na głównych ulicach Otwocka była gorącą nie tylko z powodu upału. Ponad 300 osób z Gliny, Pogorzeli, Jabłonny i Świerku, całymi rodzinami oraz dwójką radnych, przeszło od stacji PKP do urzędu miasta z transparentami, w maskach ochronnych i wnosząc okrzyki m.in.: „Wysypisko do zamknięcia“, „Żadnych śmieci w naszym mieście“. Przed magistratem do protestujących wyszedł prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak. Wręczono mu petycje z podpisami w sprawie zamknięcia składowiska w Świerku i innych instalacji śmieciowych. – To są emocje które się w nas nagromadziły. To jest marsz ostrzegawczy, za każdym razem będzie nas więcej – ostrzegli mieszkańcy.

Decyzja czeka na podpis
Radny Przemysław Bogusz, przewodniczący komisji ochrony środowiska i urbanistyki, przypomniał, że prezydent w 2012 r. w piśmie do marszałka województwa mazowieckiego stwierdził, że składowisko w Świerku docelowo powinno spełniać funkcję składowiska regionalnego.

– To niech teraz zrobi wszystko, żeby Otwock z tego wyciągnąć. Jak inne gminy chcą gdzieś wywozić swoje śmieci, to nie do Otwocka, niech to sobie organizują we własnym zakresie – krzyczeli mieszkańcy.

Prezydent zaznaczył, że firmy funkcjonujące na terenie Otwocka i Wiązowny działają zgodnie z prawem, a dotychczasowe kontrole przeprowadzone na zlecenie urzędu miasta nic złego nie wykazały. Poinformował, że w ubiegłym tygodniu podpisał odmowną decyzję odnośnie rozbudowy składowiska Sater (tzw. RIPOK). Mieszkańcy doprecyzowali jednak, że decyzji jeszcze nie ma, a prezydent wydał tylko obwieszczenie.

– Według procedury najpierw musi być obwieszczenie, a po siedmiu dniach można wydać decyzję, jest przygotowany jej projekt, czeka do podpisu – uściślił Szczepaniak. –To obwieszczenie zostało wydane wczoraj (12 czerwca – przyp. red.) i to pod państwa naciskiem – podkreślił Bogusz i dodał: – Rada miasta popiera państwa postulaty i w przyjętym stanowisku nawołuje prezydenta, aby powstrzymał rozwój instalacji istniejących i zastopował nowe, ale to jest cały czas za mało. Argument, że Otwock musi mieć składowisko, bo to jest spółka miejska jest demagogiczny. To nie jest tak, że tego nie da się zamknąć i jesteśmy na to skazani. Wszystko jest możliwe, trzeba tylko chcieć coś z tym zrobić – nawoływał Przemysław Bogusz.

„To jakiś żart“
O działaniach radnych wspomniał również Jarosław Margielski.

– Wystąpiliśmy o instrukcję eksploatacji składowiska, której nie ma w urzędzie (dokument, który warunkuje prace na składowisku – przyp. red.). Otrzymaliśmy go w zeszłym tygodniu, ale następnego dnia spółka stwierdziła, że jest to tajemnica handlowa i został przed nami utajniony. Zażądaliśmy, żeby zostały przeprowadzone badania geodezyjne składowiska, bo podejrzewamy, że przyjęto zbyt dużo śmieci. I co się okazało?  A to, że półtora miesiąca były wysyłane zapytania ofertowe do geodetów z pytaniem o koszty takiego badania. Tak urzędowi miasta zależy na rozwiązaniu problemu. Poprosiliśmy też o przeprowadzenie badania odorów, usłyszeliśmy, że się nie da. Sami więc znaleźliśmy firmę, ale ustalenia ze strony urzędu trwały z nią miesiąc. Po naszych naciskach został wyznaczony termin badania na 18 czerwca, po czym na komisji wiceprezydent Stefański, oświadczył, że na Saterze będą emitowane antyodoranty żeby zniwelować zapachy, właśnie w tym okresie, kiedy mają być badania odorów. To jest żart! – mówił zbulwersowany przewodniczący rady miasta.

Dariusz Kołodziejczyk zapytał prezydenta, czy wystąpi z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji dla zakładu w Woli Duckiej i zobowiąże Artura Brodowskiego, który jest radnym powiatowym, żeby wniósł ten temat na komisję rewizyjną. – Jeśli są takie przesłanki, że ówczesny członek zarządu powiatu wydał decyzję z naruszeniem prawa, o czym byli informowani mieszkańcy m.in. przez ówczesnego wiceprezydenta Brodowskiego na spotkaniu w Jabłonnie i na portalu społecznościowym, to należy podjąć stosowne działania  – mówił Kołodziejczyk. – Jeżeli taki wniosek będzie zasadny i możliwy do wystąpienia to tak zrobię – zapowiedział Szczepaniak.

To dopiero początek
Na koniec prezydent obiecał mieszkańcom. – Dołożymy wszelkich starań, żeby uciążliwość składowiska ograniczyć, jednym z elementów jest również ewentualne jego zam-knięcie. Jestem z wami w tej walce z odorami – podkreślił Szczepaniak. Mieszkańcy na znak protestu wręczyli mu maskę ochronną na twarz. – My w takich codziennie kładziemy się do snu, inaczej się nie da u nas spać. Ten smród jest nie do wytrzymania! – skarżyli się prezydentowi.

Mieszkańcy zapowiedzieli, że jeśli w tej sprawie nic się nie zmieni, ten protest nie będzie ostatnim. – Nie tylko wrócimy tu po Urząd, ale również będziemy blokować drogi – odgrażali się protestujący. W środę, 17 czerwca w OSP w Jabłonnie o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie mieszkańców z radnymi w sprawie instalacji śmieciowych.

3 komentarze do “Nie chcemy smrodu i śmieci!

 • 25 czerwca 2015 o 05:11
  Permalink

  Pani Aleksandro, proszę o wiecej obiektywizmu w tej i innych relacjach. W proteście społecznym wzięli udział mieszkańcy Otwocka i okolic. 🙂

  Odpowiedz
 • 27 czerwca 2015 o 10:30
  Permalink

  Formatowanie tekstu do korekty (jedno i dwuznaki na końcu linii), nowy akapit po przecinku….

  Odpowiedz
  • 27 czerwca 2015 o 11:28
   Permalink

   Człowieku to jest tekst opublikowany nie w gazecie czy książce tylko w Internecie. Oznacza to, że wyświetlany jest na różnych urządzeniach, systemach, ekranach itp. Jeśli ktoś zadałby sobie trud, by dostosować ten tekst idealnie do wyświetlania na twoim sprzęcie to u innych użytkowników spowodowałby jego posypanie i nieczytelność. Czyli, jak to kiedyś powiedział ktoś mądry, nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
   Dzięki za uwagę i życzę miłego dnia

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.