Śmieciowa podwyżka

Od lipca mieszkańcy Karczewa zapłacą więcej za wywóz śmieci. Cena za odbiór odpadów niesegregowanych wzrośnie z 15 do 20 zł i z 7,5 do 10 zł za odpady segregowane na jednego mieszkańca. Udało się jedynie wynegocjować częstszy wywóz odpadów oraz worki lepszej jakości, by śmieci nie rozsypywały się na podwórkach.

smieci

Do ogłoszonego pod koniec maja przetargu na wywóz śmieci zgłosiły się tylko dwie firmy. Lepsze warunki zaproponował Toensmeier (dawniej Błysk) i to on przez najbliższe dwa lata będzie odbierał odpady od mieszkańców Karczewa. Umowa zostanie podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni i będzie obowiązywać od 1 lipca.

Ustalone stawki miały być możliwie najniższe. Gmina miała odliczać sobie jedynie 60 groszy od ceny odpadów segregowanych za obsługę administracyjną: wystawianie decyzji o wysokości stawki, pobór opłat, dbałość o dokumentację.

– Jesteśmy w grupie najniższych stawek. W Brwinowie nowa cena wynosi 11 zł 40 gr, w Wiązownie – 10 zł 36 gr, a u nas – 9 zł 40 gr. Do zakontraktowanej ceny 9 zł 40 gr doliczyliśmy tylko 60 gr, zostawiając stawkę 10 zł za odpady segregowane i 20 zł za niesegregowane – wyjaśnia naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Strategii Teresa Wyszyńska.

Nowe stawki zostały przyjęte przez radę miejską. Za uchwałą głosowało dziewięciu radnych, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu. W świetle przepisów gminy miały bowiem obowiązek wprowadzania nowych rozporządzeń o cenach i wywozie od- padów do 1 lipca. Nawet gdyby radni nie zaakceptowali podwyżki, nie byłoby czasu na ogłoszenie nowego przetargu.

 Częstotliwość wywozu śmieci:

Z obszarów zabudowy wielorodzinnej

  • odpady komunalne niesegregowane – trzy razy w tygodniu,
  • odpady biodegradowalne w okresie od maja do końca września – trzy razy w tygodniu,
  • odpady biodegradowalne w okresie od października do końca kwietnia – co najmniej raz w tygodniu.

Z obszarów zabudowy jednorodzinnej

  • odpady komunalne niesegregowane – między październikiem a kwietniem – co dwa tygodnie,
  • odpady komunalne niesegregowane od maja do września – raz w tygodniu,
  • odpady biodegradowalne od maja do końca września – co tydzień,
  • odpady biodegradowalne od października do końca kwietnia – co dwa tygodnie.

Z terenów wiejskich

  • odpady niesegregowane komunalne w okresie od września do maja – co 4 tygodnie, a od czerwca do sierpnia – co dwa tygodnie.
  • z taką samą częstotliwością będą odbierane śmieci ulegające biodegradacji.

Popiół na terenie miasta i wsi będzie odbierany od listopada do marca co dwa tygodnie, a od kwietnia do października – co cztery tygodnie. Zostaną ustalone terminy wywozu odpadów gabarytowych, jednak mieszkańcy będą musieli zgłaszać się telefonicznie, by zjawili się u nich pracownicy Toensmeier. Władze gminy chcą ograniczyć liczbę „pustych kursów” po wszystkich ulicach miasta, co ma wprowadzić pewne oszczędności.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.