Za wodę zapłacą jak za zboże

Woda na wsi będzie jeszcze droższa. Aż o 19 groszy więcej zapłacą za jej metr sześcienny mieszkańcy terenów wiejskich w gminie Karczew. Do tego o 81 groszy od osoby wzrośnie comiesięczny abonament za dostawę wody i odbiór ścieków. Podwyżki wchodzą w życie już pod koniec czerwca.
Prezes Reczyński tłumaczy przyczyny wzrostu ceny wody
Prezes Reczyński tłumaczy przyczyny wzrostu ceny wody

Od 27 czerwca mieszkańcy Glinek, Ostrówca, Nadbrzeża i innych podkarczewskich wsi będą musieli zapłacić 3 zł 99 gr za metr sześcienny wody, a nie, jak dotychczas, 3 zł 80 gr. Podwyższona zostanie także stawka opłaty abonamentowej na jednego mieszkańca za zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków. Zamiast 2 zł 78 gr będzie ona wynosiła aż 3 zł 59 gr.

Nowe stawki radni przyjęli na ubiegłotygodniowej sesji rady miejskiej. Aż czterech radnych nie poparło nowej uchwały, a trzech wstrzymało się od głosu – stawka została więc przyjęta ośmioma głosami. Przeciwny podwyżce był radny Marek Płaczek.

– Mam obiekcje do wysokości stawki za metr sześcienny wody i abonament. Jeśli abonament w ciągu roku, dwóch czy trzech lat wzrasta o 60 procent rocznie, to zdecydowanie coś jest nie tak. Jeśli jest podwyżka o 19 groszy na metrze wody, to nie wiem, czy jest to uzasadnione. To jest za dużo – twierdził radny z Otwocka Wielkiego.Konieczność podniesienia stawek tłumaczył prezes Spółki Wodociągów i Kanalizacji Karczew Stanisław Reczyński:

– Te 19 groszy podwyżki zostało wyliczone bardzo szczegółowo nie tylko przeze mnie, ale też przez przedstawicieli burmistrza. Ten rok zaczął się dla spółki źle, ponieważ rozpoczął się dwoma potężnymi awariami i takie koszty faktycznie wyszły. Zdaję sobie sprawę, że podwyżka jest rzeczą nieprzyjemną, ale jest konieczna. Poza tym na stacji uzdatniania Glinki czekają nas poważne inwestycje przekraczające 300 tysięcy złotych: budowa dwóch betonowych zbiorników wody uzdatnionej oraz naprawa lub wymiana sterowników filtrów – przekonywał.

Jak się okazało, prezes miał w zanadrzu jeszcze jeden argument przemawiający za podwyżką. – Jeśli chodzi o opłatę abonamentową, to ona rzeczywiście w ostatnich latach poszła w górę. Czym jest to spowodowane? Ustawa nakłada na mnie obowiązek wymiany co pięć lat wo-domierzy. W związku z tym chcemy iść do przodu i wprowadziliśmy wodomierze z odczytem radiowym. Wymieniamy je we wszystkich wioskach i te pieniądze są potrzebne na wymianę wodomierzy – dodał Stanisław Reczyński.

Wprowadzenie wodomierzy z odczytem radiowym to rozwiązanie wygodniejsze dla mieszkańców, bo nie muszą być oni obecni przy spisywaniu stanu licznika. Te nowoczesne urządzenia pozwalają na znacznie dokładniejszy odczyt poziomu zu-życia wody bez potrzeby wchodzenia inkasenta na teren podwórka. Koszt takiego urządzenia to wydatek rzędu ok. 140 zł. Prezes karczewskiej Spółki Wodociągów i Kanalizacji szacuje, że w najbliższym czasie trzeba będzie zainstalować ich około 650, a 440 już zamontowano.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.