Młodzi i (za)radni

Marzą, by zmienić świat, ale na razie postarają się choć trochę zmienić Karczew. Uczniowie wybrani do Młodzieżowej Rady Miejskiej nie będą mieli władzy, ale będą mogli doradzać Radzie Miejskiej. Niewykluczone, że zdobyte teraz doświadczenie zaprocentuje w przyszłości i ci młodzi ludzie będą kiedyś zarządzać gminą.

Mlodziezowa_RM

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej odbyły się 1 czerwca. Uczniowie głosowali w dwóch okręgach wyborczych. Dziesięciu radnych wybrano w Publicznym Gimnazjum nr 1, gdzie konieczne okazało się przeprowadzenie II tury wyborów, a pięciu radnych – w Zespole Szkół. Decyzją wyborców w Młodzieżowej Radzie Miejskiej zasiądą gimnazjaliści: Natalia Baracz, Izabela Jakubik, Aleksy Krzysztofiak, Michał Matysek, Szymon Nojek, Daria Trzaskowska, Dominika Trzaskowska, Marta Trzepałka, Filip Walicki, Ada Żołądek oraz uczniowie Zespołu Szkół: Łukasz Jędrych, Łukasz Radzik, Dawid Rosik, Adrian Sabat, Sebastian Staniszewski.

Frekwencja wyborcza w gimnazjum wyniosła 96%, w Zespole Szkół – ok. 60%. W gimnazjum zgłosiło się 17 kandydatów na 10 mandatów, natomiast w Zespole Szkół o pięć mandatów ubiegało się siedmiu kandydatów. Opiekunem Młodzieżowej Rady Gminy został sekretarz Karczewa Krzysztof Szczegielniak. Pierwsza sesja odbędzie się 23 czerwca o godz. 12.00 w Urzędzie Miejskim. Młodych radnych przywita burmistrz Dariusz Łokietek, a posiedzenie rozpocznie Przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Trzaskowska, która prowadzi obrady do momentu wyboru Przewodniczącego Młodzieżowej Rady. Sesje odbywać się będą co najmniej raz na trzy miesiące w sali konferencyjnej karczewskiego urzędu. Jednak komisje doradcze mogą spotykać się częściej.

– Szerzenie idei samorządności wśród młodych ludzi i wielki potencjał pełen pomysłów, a zarazem wsparcie dla „dorosłej” rady – to wszystko uatrakcyjni naszą gminę. Wierzę, że powołanie młodzieżowej rady dobrze wpłynie na wizerunek gminy. Mam już kilkanaście pomysłów i projektów uchwał dla młodych radnych – mówi Piotr Trzaskowski, pomysłodawca powołania Młodzieżowej rady miejskiej. – Młodzi radni będą zapraszani na posiedzenia rady miejskiej i odwrotnie – deklaruje radny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.