Wybudują Most Południowy

Do stolicy wreszcie bez korków? Kierowcy muszą jeszcze trochę poczekać. Za pięć lat zostanie wybudowany Most Południowy, który połączy Wilanów z Wawrem.
Najprawdopodobniej nowa przeprawa będzie wizualnie podobna   do Mostu Północnego
Najprawdopodobniej nowa przeprawa będzie wizualnie podobna do Mostu Północnego

Już raczej nic nie stanie na drodze do budowy nowej przeprawy przez Wisłę. Most Południowy będzie częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Chodzi o odcinek od ul. Puławskiej do węzła Lubelska. Most ma zostać wybudowany do 2020 r. Dokumentację przeprawy, która w przyszłości połączy Wawer i Wilanów, na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie przygotowała firma DHV Hydroprojekt – podwykonawca firmy Arcadis. Obecnie trwają prace nad koncepcją, uszczegółowieniem zapisów, także tych dotyczących decyzji środowiskowej. Analizowane są również rozwiązania dotyczące tunelu, mostu przez rzekę oraz estakad, które będą przebiegać nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym.

Budowa mostu będzie kosztowna, dlatego projektanci uznali, że przeprawa przez Wisłę będzie prosta i skromna. Obwodnica ma mieć kilka pasów ruchu w obie strony, a konstrukcja nie będzie miała lin i pylonów. Most Południowy będzie półtorakilometrową budowlą. Jeden tunel przeprawy zostanie wybudowany na Ursynowie, drugi w Wawrze, i przetnie tory kolejowe, oraz ul. Patriotów. Wzdłuż przeprawy przebiegać będzie ścieżka rowerowa. Od węzła Puławska do węzła Lubelska, który powstanie we wsi Majdan w gminie Wiązowna, zostanie wybudowanych siedem przejść dla dzikich zwierząt. Przeprawa nad Wisłą powstanie jako odcinek drogi ekspresowej. Wszystkie decyzje o pozwoleniu na budowę mostu mają zostać wydane na początku 2016 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.