Drożej za śmieci

Celestynów jest kolejną gminą w powiecie otwockim, której mieszkańcy zapłacą więcej za odbiór odpadów komunalnych. Od lipca cena za wywóz śmieci segregowanych wynosić będzie 9,50 zł od osoby, a za mieszane – 18 zł
Za przyjęciem uchwały z nowymi stawkami zagłosowało dziewięciu radnych, dwóch się wstrzymało
Za przyjęciem uchwały z nowymi stawkami zagłosowało dziewięciu radnych, dwóch się wstrzymało

Radni podczas nadzwyczajnej sesji 25 czerwca, przyjęli uchwałę, która ustanawia nowe stawki za odpady komunalne odbierane od mieszkańców. Są one wyższe od dotychczas obowiązujących, ale znacznie niższe od tych obowiązujących w gminie Wiązowna, gdzie wynoszą one odpowiednio 11 i 27 zł, a też w gminie Karczew, gdzie mieszkańcy będą od lipca płacić 10 i 20 zł. W innych gminach powiatu otwockiego ceny na razie się nie zmienią, bo umowy zawarte w 2012 roku obowiązują do końca 2015 roku.

Odbiorcę odpadów gmina wyłoniła dopiero w drugim przetargu. – Wysokość cen, jakie oferenci zaproponowali w pierwszym przetargu, były dla nas trudne do zaakceptowania. Dlatego zdecydowaliśmy się na ogłoszenie jeszcze jednego przetargu, którym próbowaliśmy zainteresować jak największą liczbę firm. Pomimo tego, że oferty złożyło kilka nowych firm, najkorzystniejsza cena niestety nie jest znacząco niższa od tej zaoferowanej w pierwszym postępowaniu przetargowym – mówi w rozmowie z „LO” wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski. Najkorzystniejszą ofer-tę złożyła firma Tönsmeier (dawny Błysk) i to ona przez najbliższe dwa lata będzie odbierać odpady od mieszkańców gminy.

– Rozpatrzono trzy oferty i komisja wybrała najtańszą, właśnie tej firmy – wyjaśnia wójt. – Po dodaniu do ich stawki naszych kosztów, wynoszących 600 tys. zł, wyszło, że za odpady segregowane mieszkańcy musieliby płacić 11 zł, a za mieszane – 20 zł. Nie mając wpływu na zmniejszenie stawki odbiorcy nieczystości stałych, postanowiliśmy zmniejszyć do 200 tys. zł nasze koszty. W ten sposób zmniejszyliśmy odpłatność o 1,50 zł za odpady segregowane i 2 zł za mieszane. Nic więcej w tej sprawie nie mogliśmy zrobić – wyjaśniał wójt Kwiatkowski.

Za przyjęciem uchwały z nowymi stawkami zagłosowało dziewięciu radnych, dwóch się wstrzymało. Przeciw głosowali radni Henryk Floriańczyk i Wiesław Muszyński. Ich zdaniem wójt powinien ogłosić następny (trzeci) przetarg
i znaleźć takiego odbiorcę, który zaproponuje, jak na przykład w gminie Pilawa, znacznie niższą stawkę. Mieszkańcy tej gminy płacą 5,70 zł za odpady segregowane. Jak się jednak okazało, ten tani odbiorca czytał w biuletynie o przetargu w gminie Celestynów, ale z jakichś powodów nie wziął w nim udziału.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.