Odjazdowa impreza

Otwock był gospodarzem I Otwartych Mistrzostw Mazowsza we Freestylu na rolkach. Battle Otwock przyciągnęło zawodników z Polski oraz zagranicy walczących o punkty do rankingu World Slalom Series Assciation.
Karolis Naujokaitis przyjechał na zawody do Otwocka z Wilna
Karolis Naujokaitis przyjechał na zawody do Otwocka z Wilna

Martwy plac, jakim od kilku lat jest boisko – przy otwockim LO im. J. Słowackiego znów ożył w cudowny sposób. To właśnie to miejsce było główną arena zmagań rolkarzy z Polski oraz z zagranicy w ramach Battle Otwock. Impreza organizowana przez klub UKS Wilki była I Otwartymi Mistrzostwami Mazowsza i znalazła się w kalendarzu światowej organizacji – World Slalom Series Association.

– Znaleźliśmy informacje na stronach organizacji i stwierdziliśmy, że do Polski mamy niedaleko, więc nie będzie problemu, by tu przyjechać. Jak widać, jesteśmy jedynymi reprezentantami naszego kraju na tych zawodach – stwierdził Litwin Karolis Naujokaitis, który w Otwocku wystąpił razem z Simoną Dilkaite. – Podobne imprezy pojawiają się również na Litwie, ale rzadziej i są zdecydowanie mniejsze, choć my ze swojej strony staramy się robić jak najwięcej, by rozpropagować jazdę na rolkach w naszym kraju – dodaje Karolis.

Walka o punkty
W Otwocku w ramach WSSA rywalizowano w trzech konkurencjach: battle slalom – triki na trasie między kubeczkami, free jump – skok przez tyczkę, speed slalomie – szybka jazda między kubeczkami. Oprócz tego organizatorzy dołożyli jeszcze – głównie z myślą o najmłodszych – dwie dodatkowe konkurencje: blade cross – walka na torze przeszkód, oraz limbo skating – przejazd pod tyczką.

W pierwszym dniu zawodów odbyły się głównie eliminacje, wyjątkiem okazała się rywalizacja w speed slalomie. – Czasy były bardzo dobre. Na razie tylko raz w karierze udało mi się zejść poniżej pięciu sekund, dlatego każdy wynik zbliżony do niego bardzo mnie cieszy. Teraz czekam na battle, bo obok slalomu to moja druga ulubiona konkurencja – stwierdziła najszybsza z kobiet Justyna Czapla z Rzeszowa, która do Otwocka przyjechała w asyście swoich dwóch utytułowanych sióstr – Pauliny oraz Eweliny. – Z racji tego, że obie ostatnio otworzyły szkółkę w Warszawie, to są tu w charakterze trenerek i opiekunek. – Ja też mogę liczyć na ich wsparcie i jakąś podpowiedź – dodaje Justyna Czapla.

Zawodniczki z Podkarpacia zdominowały rywalizację w speed slalomie. Aż siedem z nich znalazło się w ćwierćfinale. Ostatnie miejsce w tym gronie należało do zawodniczki gospodarzy Haliny Labrigi. Wśród mężczyzny najszybszym rolkarzem okazał się Dawid Jaworski. Zawodnik z Kętrzyna był też najmocniejszy w battle slalomie, ponownie wyprzedzając na podium swego klubowego kolegę Krzysztofa Zyborowicza. Zamiana miejsc nastąpiła u kobiet. Złoto w bitwie na triki wywalczyła Magdalena Dziama, natomiast srebro powędrowało do Justyny Czapli.

– Zawody stoją na naprawdę wysokim poziomie. Wielu zawodników pokazało tu naprawdę klasowe przejazdy. Myślę, że tutejszy klimat im służy i dopinguje do jeszcze lepszej walki – stwierdziła oglądająca i sędziująca zawody wielokrotna Mistrzyni Polski Klaudia Hartmanis.

Tajemniczy skoczek
Walkę o punkty do rankingu WSSA zakończył free jump, czyli skok przez tyczkę. Tę niezwykle efektowną konkurencję wygrał zawodnik ukrywający się pod intrygującym pseudonimem „Bombel Ziombel”. – Chyba niewielu ludzi dokładnie wie jak Bombel nazywa się naprawdę. Zawsze startuje pod swoim pseudonimem, i nawet licencję startową ma wyrobioną właśnie z takim pseudonimem – zdradza przedstawiciel organizatora zawodów Dariusz Labriga. Rolkarz z Warszawy pokonał tyczkę zawieszoną na wysokości 117 cm, a potem – poza konkursem – skoczył 125 cm. Wśród kobiet najwyższą formą (skacząc 87 cm) popisała się Magdalena Dziama. Oprócz konkurencji w ramach WSSA rozegrano też blade cross oraz limbo skating. Tu duże pole do popisu mieli reprezentanci gospodarzy. Zawodnicy UKS Wilki często gościli na podium i odbierali nagrody.

Wiele komplementów
– Impreza była świetna i stała na bardzo wysokim poziomie. Cieszy przede wszystkim fakt, że jest tu bardzo dużo osób. Widać, że tutejsza szkółka działa coraz prężniej – podsumowała zawody Czapla. Ciepłych słów w stronę gospodarzy było znacznie więcej. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zostało zrobione w Otwocku. Niby to ich debiut, ale wszystko jest tu tak sprawnie przeprowadzone, jakby organizatorzy mieli doświadczenie z kilku imprez – stwierdziła Hartmanis.

Wilki i rodzice dzieci uczęszczających do otwockiej sekcji rolkarskiej stanęli na wysokości zadania organizując wiele atrakcji pozasportowych, m.in. wspólny przejazd ulicami Otwocka, ognisko, koncerty, a w trakcie zawodów specjalne miejsca „rozrywki”. – Staraliśmy się, aby nikt się nie nudził. Zdawaliśmy sobie sprawę, że przerwa pomiędzy kolejnymi startami może być długa, stąd pomysł, by stworzyć takie minimiasteczko, w którym można było w ciekawy sposób spożytkować wolny czas – mówi Labriga. – Nie wiem, co będzie w przyszłym roku, ale dostaliśmy wiele gratulacji za to, co zrobiliśmy. Wiemy, że nie wszystko było perfekcyjnie, ale to dla nas dobra nauka na przyszłość – mówi z zadowoleniem prezes Wilków.

Wyniki

 • Battle Slalom
  Mężczyźni: 1. Dawid Jaworski (Kętrzyn), 2. Krzysztof Zyborowicz (Kętrzyn), 3. Tomasz Mroczek (Rzeszów).
  Kobiety: 1. Magdalena Dziama (Rzeszów), 2. Justyna Czapla (Rzeszów), 3. Natalia Wisz (Rzeszów)
 • Speed Slalom
  Mężczyźni: 1. Dawid Jaworski (Kętrzyn), 2. Krzysztof Zyborowicz (Kętrzyn), 3. Tomasz Wieczorek (Rybnik).
  Kobiety: 1. Justyna Czapla (Rzeszów), 2. Magdalena Dziama (Rzeszów), 3. Natalia Wisz (Rzeszów)
 • Free jump
  Mężczyźni: 1. Bombel Ziombel (Tomaszów), 2. Eryk Muszyński (Warszawa), 3.Tomasz Wieczorek (Rybnik).
  Kobiety: 1. Magdalena Dziama (Rzeszów), 2. Justyna Czapla (Rzeszów), 3. Małgorzata Trześniewska (Warszawa)
 • Blade cross
  Mężczyźni
  Junior D: 1. Maciej Tęczar (Rzeszów), 2. Kacper Matus (Kętrzyn), 3. Konrad Chojecki (Otwock).
  Junior C: 1. Eryka Kaszela (Rzeszów), 2. Adam Rychalski (Otwock), 3. Wiktor Smosarski (Rzeszów).
  Junior B: 1. Hubert Kilian (Rzeszów), 2. Ignacy Karłowicz, 3. Rafał Tokarzewski (Otwock).
  Junior A: 1. Jakub Mączyński (Kętrzyn), 2. Dominik Bojda (Rzeszów), 3. Grzegorz Labriga (Otwock).
  Senior: 1. Eryk Muszyński (Warszawa), 2. Tomasz Wieczorek (Rybnik), 3. Bombel Ziombel (Tomaszów)
  Masters: 1. Konrad Tomaka (Rzeszów), 2. Karolis Naujokaitis (Wilno), 3. Kamil Tomaka (Rzeszów)
  Kobiety
  Junior E: 1. Liwa Pelinko (Rzeszów), 2. Maja Kos (Otwock), 3. Alicja Trębicka (W-wa).
  Junior D: 1. Abi Pelinko (Rzeszów), 2. Małgorzata Piszczadowska (Otwock), 3. Dagmara Kilian (Rzeszów).
  Junior C: 1. Justyna Tęczar (Rzeszów), 2. Weronika Bojdar (Rzeszów), 3. Justyna Cierpich (Rzeszów).
  Junior B: 1. Julia Rokicka (Kętrzyn), 2. Michalina Szałyga (Rzeszów), 3. Nikola Dudzik (Rzeszów).
  Junior A: 1. Justyna Czapla (Rzeszów), 2. Patrycja Najda (Rzeszów), 3. Magdalena Dziama (Rzeszów).
  Senior: 1. Małgorzata Trześniewska (W-wa), 2. Simona Dilkaite (Wilno).
  Masters: 1. Dominika Rozmej-Stępień (Otwock), 2. Ewa Powiejska, 3. Marzena Matus
 • Limbo skating
  Mężczyźni: 1. Maciej Tęczar (Rzeszów), 2. Eryka Kaszela (Rzeszów), 3. Wojciech Kasprzak (Kętrzyn).
  Kobiety: 1. Abi Pelinko (Rzeszów), 2. Liwia Pelinko (Rzeszów), 3. Weronika Bojda (Rzeszów)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.