Autobusy do pociągu

Średnio co godzinę mieszkańcy Otwocka i Wiązowny mogą podróżować między gminami i do stacji PKP dzięki wydłużeniu trasy linii autobusowych L20 i L22. Nowe połączenie komunikacji ZTM działa od 1 lipca br.

l20

Do tej pory mieszkańcy Otwocka, zwłaszcza dzielnic Wólka Mlądzka, Jabłonna i Świerku, mieli możliwość dojazdu autobusem do głównej stacji PKP. Od ubiegłego tygodnia linie dowozowe tzw. „L-ki” mają swoje końcowe przystanki w gminie Wiązowne. Linia L20 dojeżdża przez Świerk do Rzakty, a L22 – przez Wólkę Mlądzką do Wiązowny. Autobusy zatrzymują się w pobliżu stacji PKP, co ułatwia dojazd do pracy.

Ceny biletów na terenie Otwocka pozostają bez zmian, zaś w przypadku przejazdów międzygminnych (Otwock – Wiązowna, Wiązowna – Otwock) bilety są trochę droższe (szczegóły w ramce). W autobusach honorowane są wszystkie bilety ZTM, oprócz jednorazowego. Bilet jednorazowy i miesięczny można kupić u kierowcy. Przypomnijmy, że „L-ki” zostały uruchomione rok temu na wniosek prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka, aby poprawić komunikację mieszkańców z terenów Wólki Mlądzkiej, Jabłonny i Świerku ze stacją PKP.

Nowy rozkład kursowania linii L-20 i L-22 jest dostępny na stronie ZTM: www.ztm.waw.pl

 • Piotr Kowalski says:

  Zgadza się. Ponadto, L20 jezdzi praktycznie co 1,5 godziny 🙁 I ci co jezdzili Wilga Bus czy Swierkiem korzystają z “L-ek”,a reszta jak jezdziła 720 to dalej jezdzi… tylko dzięki Wójtowi nie ma czym już jezdzić, bo zmieniono godziny jazdy, skasowano z 15 do 5 kursów dziennie do Rzakty (więc pasazerowie muszą pieszo iść od Kosciola w GLiniance nawet 3-5 km), a w weekendy to zapomnij o wydostaniu się do Warszawy z Rzakty, Bolesławowa, Czarnówki i częsci Glinianki, gdyż autobus linii 720 nie jezdzi tam wogole 🙁 taka oto świetna polityka Wójta. Wójta interesuje tylko m-ść Wiązowna, reszta wiosek się nie liczy. Tylko pogratulować durnoty. jedynym wytłumaczeniem nowego układu komunikacyjnego jest podejrzenie KORUPCJI. nic rozsądnego nie nasuwa się. Wójt pisze i mówi o inwestycjach, a ogranicza prawa podstawowe swoich mieszkańców….nie popieramy takiej polityki Panie Wójcie, oj nie!

 • Izabella Skrzypińska says:

  Mam wrażenie, że wracamy do propagandy sukcesu. Otóż w żaden sposób rozkład jazdy autobusu L20 nie jest skorelowany z odjazdem pociągów. Po pierwsze linia została uruchomiona, gdy częstotliwość pociągów była znacznie większa niż raz na godzinę a i tak nigdy autobus nie trafiał w odjazd któregokolwiek ze stacji Otwock; po drugie obecnie, gdy rzeczywiście pociągi kursują z częstotliwością raz na godzinę, i tak autobus trafia na przystanek przy Orlej dwadzieścia minut przed odjazdem pociągu. Przejście z Orlej do stacji zajmuje ok. 5 minut spacerkiem. Rozkład nie jest więc podyktowany dowożeniem podróżnych do stacji na teoretycznie odjeżdżający ze stacji pociąg. Oczywiście maniana odjazdu pociągów jest taka, że może zdarzyć się opóźnienie 40-minutowe pociągu KM i wtedy wszystko jest dopasowane. Tylko czy pasażerowie pociągów będą liczyli na takie opóźnienia by korzystać z linii autobusowej ZTM? Nie. Dlatego autobusy te niedopasowane do niczego, kursujące sporadycznie, wożą przede wszystkim powietrze, a nie pasażerów.

  • Piotr Kowalski says:

   Zgadza się.

3 thoughts on “Autobusy do pociągu”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl