W walce o marzenia

Dla niektórych szczytem marzeń jest nowy samochód, dla innych wspaniały dom. Są jednak osoby, których szczytem marzeń jest… szczyt. Młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących i Niesłyszących w Śródborowie koło Otwocka już od kilku lat wspina się na górskie szczyty, pokonując bariery własnych możliwości, by zrealizować marzenia.

Na początku czerwca podopieczni ośrodka wraz z wychowawcami i wolontariuszami odwiedzili polskie Tatry. Był to kolejny wyjazd, który ma ich przygotować do wrześniowej wyprawy w Alpy. Ich marzeniem jest zdobycie góry Gran Paradiso w Alpach włoskich, której wysokość przekracza cztery tysiące metrów nad poziomem morza. Jest to nie lada wyzwanie, dlatego konieczne są specjalistyczne, często ekstremalne przygotowania.

W Zakopanem młodzi zdobywcy spotkali się z przewodnikiem – taternikiem, legendą polskich gór Janem Muskatem, który przeprowadził zajęcia ze wspinaczki w Tatrach Bielskich na Słowacji. Oprócz tradycyjnej wspinaczki skałkowej na drogach o różnym stopniu trudności uczniowie ośrodka próbowali swoich sił na szlaku tzw. via ferrata, który momentami przypominał typowe wejścia we włoskich Dolomitach. Była to doskonała okazja do zapoznania się ze sprzętem wspinaczkowym, a także pierwsza konfrontacja własnego strachu z potęgą gór. W tej walce zwyciężyło męstwo i odwaga wychowanków i ich opiekunów, którzy dodatkowo zmagali się z upływającym czasem i złym samopoczuciem. Dla dążącej do realizacji marzeń młodzieży niestraszne okazały się metalowe liny, ostre skały, mgła, zmęczenie czy otwarta przestrzeń, chociaż patrzyli z trwogą na wysokie pionowe skały. Wszystkim udało się pokonać siebie!

W ostatni dzień pobytu czerwcowego wyjazdu uczestnicy weszli na Czerwone Wierchy – zdobyte mimo chłodu, zmęczenia i słabej widoczności. Jestem jedną z nich, uczestniczką wszystkich wyjazdów i ewentualną zdobywczynią Gran Paradiso. Czy ten szczyt pozwoli nam siebie zdobyć? Zobaczymy. Mam nadzieję, że tak jak inne góry będzie dla nas łaskawa. Trzymajcie kciuki za realizację naszych marzeń! Bo od marzeń wszystko się zaczyna.

Maria Kwas

One thought on “W walce o marzenia

  • 13 lipca 2015 o 13:09
    Permalink

    No dzieciaki trzymam qciuki. Jesteście wspaniali.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.