Będzie więcej działek budowlanych

W Józefowie będzie się gdzie budować. Władze przystąpiły do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla wschodniej części miasta, położonej w chronionym obszarze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Znajdujące się tam działki leśne zostaną przekształcone na tereny pod zabudowę jednorodzinną.

dom

Zmiany będą dotyczyć przekwalifikowania kilkunastu działek. Chodzi o teren ograniczony ulicami: Wczasową, Letniskową, Reymonta, 11 Listopada oraz Miłą. Sprawą przekwalifikowania statusu działek zajmowała się niedawno komisja ładu przestrzennego i ochrony środowiska Rady Miasta Józefowa, w której uczestniczył także kierownik referatu zagospodarowania przestrzennego Dariusz Rogowski. Jak wyjaśnił on podczas spotkania, właściciele części gruntów, których urzędnicy zdołali ustalić, złożyli już odpowiednie oświadczenia i na tej podstawie Starosta Powiatu Otwockiego zniósł z działek tzw. ochronę.

W rzeczywistości oznacza to prostą drogę do przekształcenia gruntów w działki budowlane. Potrzebna jest jedynie decyzja Marszałka Województwa Mazowieckiego w tej sprawie, ale powinna być ona tylko kwestią czasu, gdyż wniosek o zmianę kwalifikacji jest już w trakcie przygotowywania. Możliwość zabudowy działek będzie jednak obwarowana pewnymi warunkami, z których najważniejszym jest zachowanie w około 80 proc. tzw. powierzchni biologicznie czynnej.

Przeglądając projekt uchwały w tej sprawie, radni zwrócili uwagę na ważny szczegół. W jednym z paragrafów stawka jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku ze zmianą jej statusu została ustalona na… 0 proc. Radni byli jednogłośnie zgodni, że tak być nie może, i mając tzw. widełki od 0 do 30 proc., zawnioskowali, aby stawka ta wynosiła 15 proc.

One thought on “Będzie więcej działek budowlanych

  • 20 lipca 2015 o 19:32
    Permalink

    Ten artykuł jest przykładem totalnej nierzetelności dziennikarskiej!
    Po pierwsze wspomniany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dotyczy rejonu: Teren w rejonie ul. Miłej i 11 Listopada oraz teren w rejonie ul. Wczasowej, Letniskowej i Rejtana obejmujący zmianę Etapu IIIA – uchwała Nr 29/VI/2011 z dnia 28 stycznia 2011r. oraz uchwała Nr 151/VI/2012 z dnia 12 kwietnia 2012r. Po drugie teren nim objęty znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, a nie w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Zgodnie z planem ochrony parku, zabudowa poza określonymi miejscami jest zakazana, a zakaz ten musi być przeniesiony do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, a następnie w wyniku tego do miejscowego planu zagospodarowania, który zgodnie z ustawą musi być zgodny z ustaleniami studium. Podsumowują artykuł nie dotyczy ul. Reymonta, a Rejtana, i co więcej informacja zawarta w tytule jest błędna, bowiem nie dotyczy terenów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.