Dziura problemem stulecia

Już za rok Otwock będzie obchodził stulecie nadania praw miejskich, a tymczasem w centrum wciąż straszy gigantyczna dziura z drutami – pozostałość po niewybudowanej galerii handlowo-usługowej. – Poprawmy chociaż wygląd tego miejsca z zewnątrz, jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić wnętrza – proponują otwoccy radni.

MOAH

Pomysł budowy estetycznego ogrodzenia, które miałoby zasłonić niedokończoną inwestycję, zrodził się w związku ze zbliżającymi się obchodami jubileuszu 100-lecia miasta – to już za rok. A zardzewiałe druty i blaszany, powyginany płot jak straszyły w centrum Otwocka, tak pewnie będą jeszcze straszyć. Nawet jeśli wyrok sądu w sprawie odzyskania przez miasto części nieruchomości zapadnie w tym roku.

– Zbliża się 100-lecie miasta. Jaki mamy plan na sławną dziurę? Bo do przyszłego roku nie może ona pozostać w takim kształcie, w jak im jest teraz. Czy do końca roku zostanie wydany prawomocny wyrok i będzie można ten teren ogrodzić? – poruszył temat na komisji ochrony środowiska i urbanistyki przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. – Myślę, że do końca roku wyrok zapadnie, ale wszystko jest w rękach naszego wymiaru sprawiedliwości – odpowiedział prezydent Zbigniew Szczepaniak. – Nam chodzi o to, żeby mieszkańcy Otwocka nie musieli oglądać w centrum miasta wystających drutów, bo mimo pozytywnego wyroku sądu ta kwestia nie będzie rozwiązana, a za rok obchodzimy 100-lecie miasta. Musimy się zastanowić, co w tej kwestii możemy zrobić, żeby centrum lepiej wyglądało, żeby to nie było ogrodzenie z pofałdowanej blachy z reklamami – uważa szef rady miasta.

Przewodniczący rady zaproponował, aby postawić nowe ogrodzenie. – Możemy zwrócić się do Forum Przedsiębiorców Powiatu Otwockiego z prośbą, by zrobili np. trzymetrowy sitodruk, na którym mogli by umieścić motyw sosen, świdermajerów, a kolorystycznie mogą być dopasowane do tego reklamy przedsiębiorców. Poprawmy chociaż estetykę tego miejsca, jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić wnętrza – przekonywał na komisji Margielski.

Większość radnych popiera jego pomysł. A co na to prezydent? – Myślę, że w przyszłym roku trzeba będzie coś takiego zrobić, można pomyśleć o ogrodzeniu z elementami w stylu świdermajer. Już kiedyś zastanawialiśmy się nad tym. Takie ogrodzenie kosztuje ok. 200-300 tys. zł. Na początku przyszłego roku będziemy się do tego przymierzali – powiedział w rozmowie z „Linią” prezydent.

A może nasi czytelnicy mają pomysł, w jaki sposób poprawić wizerunek centrum miasta w miejscu, gdzie jest tzw. dziura? Czekamy na Państwa pomysły.

7 komentarzy do “Dziura problemem stulecia

 • 21 lipca 2015 o 20:23
  Permalink

  Od razu pomyślałam o ogrodzeniu z motywem lasu lub lasu sosnowego. Nie wiem w jaki sposób mogłoby to być wykonane, być może wspomniany sitodruk jest jedyną opcją, ale zdecydowanie poprawiłoby tp wygląd naszego rozkopanego centrum. Pomimo gorącego wspierania Świdermajerów uważam, że taki leśny wygląd byłby bardziej estetyczny. Świdermajery można „wpłątać w ochody przy innych okazjach. Pamiętajmy, co za dużo, to nie zdrowo. 🙂

  Odpowiedz
 • 22 lipca 2015 o 15:11
  Permalink

  zamiast na plot wydawać…
  to byście coś z sensem zrobili …. głupota ludzka jest wielka
  jest tyle rzeczy do zrobienia… Ale tak Prezydent Szczepaniak musi dać zarobić swoim… Po prostu ŻĄŁOSNE…

  Odpowiedz
 • 23 lipca 2015 o 17:30
  Permalink

  jest kilka pomyslow na zagospodarowanie tego miejsca, w sumie same glupie przychodza mi do glowy, przykro mi ze to miasto , ktore ma tak bogata historie, wielkich ludzi, ktorzy sie wychowali w Otwocku, wymieniajac np Irene Sendlerowa, tyle zabytkow, choc dla niektorych ruin, jak np Gorewicz lub szpitale, jest w jakiejs sytuacji bez wyjscia i juz tak zostanie , parafrazujac p.Owsiaka , do konca swiata i o jeden dzien dluzej, szkoda, moze niech kazdy mieszkaniec miasta Otwock przyjdzie w to miejsce i przyklei kartke z napisem , nic nie da sie zrobic, jestem bezsilny, wladze miasta sa bezsilne, miasto bezsilne, przegralismy walke o centrum, przegramy o inne czesci wazne

  a teraz moje glupie pomysly (nie traktowac powaznie )
  przykryc atrapa taka wojkowa w moro
  atrapa z narysowana wielka dziura w ziemi
  platforma z wiezyczka albo z zegarem ktory co godzine wybija tekst, nic nie da sie zrobic, nic nie da sie zrobic…
  taki minipoligon dla dronow i konkurs kto zrobi lepsze zdjecie z drona tego terenu dziury
  atrapa z rysunkiem wydmy
  sztuczny dzwig ktory by symulowal ze cos tam sie buduje
  ustawic dookola lustra, lustra powiekszaja przestrzen, ludzie beda sie patrzec na siebie a nie na dziure
  zasypac piaskiem i posadzic kwiatki
  prowadzic bloga wielkiej dziury, organizowac piesze wycieczki, naniesc na plany miasta i wmowic ludziom ze to jest cool albo miejsce kultu nowej religii wielkiej dziury
  sprawic zeby dzieci polubily to miejsce, uczyc o niej w szkolach i wmawiac od czasu wielkiej dziury wszystkim zylo sie lepiej

  a tak btw obiekty kultu wielkiej dziury sa w kazdym miescie, tylko moze nie w tak centralnym miejscu

  Odpowiedz
 • 31 lipca 2015 o 15:02
  Permalink

  zejście / zjazd dorobić i będzie postindustrialny skatepark 🙂

  Odpowiedz
 • 15 maja 2016 o 16:55
  Permalink

  Ze zgrozą dochodzę do wniosku,że w Otwocku trudno cokolwiek zmienić.Od lat ciągniemy się za resztą Polski w budowie infrastruktury miejskiej.Przyznaję,że ostatnie lata cokolwiek zmieniły,ale budujemy kapitalizm i społeczeństwo obywatelskie już 26 lat!
  Sławna „Otwocka Dziura”straszy i szpeci miasto od ok.15 lat i wszystko idzie jak po grudzie.Czytam wiele wpisów,gdzie ludzie już nie wierzą w zmianę istniejącego stanu rzeczy,niektórzy odreagowują swoje rozgoryczenie sarkastycznym humorem.Zastanawia mnie to,że nikt fizycznie nie ponosi odpowiedzialności za ten stan rzeczy,który sam w sobie jest przecież olbrzymią szkodą społeczną. Czy w przeszłości prawnicy zawierający umowę z inwestorem przyszłej budowy nie przewidywali,że taka sytuacja może zaistnieć,nie było możliwości w umowie zawrzeć klauzuli,która by pozwoliła na szybkie odzyskanie terenu ,gdyby inwestor nie wywiązał się w czasie z zawartej umowy?
  Po latach dorobiliśmy się drugiej dziury na ulicy kupieckiej.Olbrzymi obszar w centrum miasta po dawnym Dworcu PKS,Obraz przywodzący na myśl jakieś slamsy,zadupie nikomu nie potrzebne.Niech nikt mnie nie przekonuje,że teren prawnie jest już uporządkowany,ma właściciela,który kiedyś tam coś tam wybuduje.Chciałem zaznaczyć,że teren jest w centrum miasta,stanowi dobro miasta i może stanowić jego wizytówkę.Nikt z urzędu miejskiego nie miał prawa przekazać /sprzedać/terenu żadnemu inwestorowi ,nie mając gwarancji na szybką inwestycję dla dobra miasta lub szybkie odzyskanie terenu gdyby inwestor nie wywiązał się z umowy.Sytuacja się powtórzyła.Mamy jeszcze jedną dziurę bez żadnej gwarancji,że stan rzeczy się zmieni.Znowu za ten stan rzeczy nikt nie ponosi odpowiedzialności.
  Zastanawiam się czy miasto zatrudnia prawników amatorów czy też powyższe sprawy mają podwójne dno?
  Pozdrawiam.
  rotomaniak@wp.pl

  Odpowiedz
 • 25 maja 2016 o 18:53
  Permalink

  Kino basen a nie ogradzac ludzie w tym Otwocku nie ma nic miasto powiatowe a nswet kina nie ma wstyd niech cos wkoncu z tym zrobia
  Wlasnie ze brakuje nam pieknej galerii z kinem co znowu kolejna biedronke postawia?

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2017 o 09:29
  Permalink

  Tak,tak szanowni państwo w Otwocku dziury rozmnażają się i nic nie wskazuje na to by ta klęska urodzaju zanikła.Powstała już nowa wielka dziura przy budowie Galerii Kupiecka na ul.Kupieckiej.A pamiętam mój optymizm związany z zakreśleniem przez inwestora krótkiego okresu realizacji tej budowy.Jak czytam w mediach powstał spór pomiędzy inwestorem Panem Krawczykiem i panami radnymi,który wydaje się nie do rozwiązania.
  Rozumiem stanowisko Pana Krawczyka,który jest biznesmenem i działa jak biznesmen.Rozumiem też stanowisko radnych z Otwocka,którzy nie chcą by w Otwocku powstała nowa wielka dziura.Ale panowie radni czas ucieka a nowa dziura faktycznie już istnieje skutkiem waszych zaniechań lub niekompetencji. Ta nowa dziura tylko tym różni od dziury na ul.Powstańców Warszawy,że istnieje krócej a nic nie wskazuje na to,że nie będzie trwać dekadami.Pan Krawczyk dba o swoje interesy,ale to waszym obowiązkiem jest rozwiązać ten problem szybko i z korzyścią dla miasta.To nie Pan Krawczyk będzie rozliczany przy następnych wyborach.Panowie radni czas działa na waszą niekorzyść!

  Edward Rotama

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.